„Když vás bolí v krku, snězte kousek hořké čokolády,“ a dalších 10 triků na bolest všeho druhu, když nemáte po ruce léky

S bolestí se občas setká prakticky každý. Léky sice mohou dočasně ulevit, ale jejich nadměrné užívání může způsobit nežádoucí vedlejší účinky, navíc nemusí být vždy po ruce.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Bolest se čas od času objeví u každého. Pokud u sebe nemáte léky proti bolesti nebo je nemůžete či nechcete užívat, můžete vyzkoušet některý z následujících tipů. Dr. Kerry Boyle D.Ac. ale varuje, že bolesti, které nereagují pozitivně na domácí léčbu, byste měli konzultovat se svým lékařem.

1. Pokud vás bolí v krku, snězte kousek hořké čokolády

Pokud kašlete a bolí vás v krku, snězte kousek hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa. Čokoláda díky obsaženému kakau zklidňuje kašel a léčí bolesti v krku.

2. Při migréně pijte více vody

Mírné bolesti hlavy i silné migrény jsou často způsobeny dehydratací. Nerovnováha tekutin a elektrolytů brání správnému fungování systému. Pitím dostatečného množství vody můžete předejít dehydrataci a migrénu porazit.

3. Kurkuma na bolest způsobenou zánětem

Pokud máte zánět, přidávejte do jídla kurkumu nebo její extrakt, kurkumin, má silné protizánětlivé účinky.

4. Pokud vás bolí záda, protáhněte se

Protahování snižuje napětí ve svalech, prospívá páteři a zvyšuje pohyblivost. Můžete provádět různá protahovací cvičení či praktikovat jógu.

5. Při bolestech hlavy inhalujte esenciální oleje 

Naneste několik kapek esenciálního oleje na kapesník a vdechujte. Můžete si ho dát do vody ve vaně nebo si jím potřít čelo. Buďte však opatrní, protože esenciální oleje mohou pokožku popálit, takže je lepší je smíchat s nějakým jiným olejem. Esenciální oleje mají uklidňující a relaxační účinky. Jsou účinné proti bolestem hlavy, které jsou často vyvolány stresem.

6.  Sáček mátového čaje může pomoci zmírnit bolest zubů

Na bolavý zub přiložte teplý, ještě vlhký čajový sáček a nechte ho působit, dokud se bolest nezmírní. Mentol v něm obsažený má navíc antibakteriální účinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

7. Při bolestech kostí a kloubů si dopřejte koupel se solí

Pokud vás například bolí klouby na rukou, můžete si na jejich namáčení připravit samostatnou koupel ve větší misce. Sůl neutralizuje toxiny, snižuje stres a záněty.

8. Projděte se, abyste zvýšili produkci endorfinů a bojovali proti bolesti

Fyzická aktivita, například cvičení nebo chůze, zvyšuje hladinu endorfinů a látek proti bolesti v těle. Kromě toho endorfiny posilují imunitní reakci a dodávají pocit potěšení.

9. Proti menstruačním bolestem zkuste banány

Pokud máte menstruační křeče, vynechejte sladkosti a raději si dejte banány. Banány mají vysoký obsah draslíku a vitamínu B6. Ty snižují křeče, zabraňují zadržování vody a nadýmání.

10. Teplo proti křečím

Teplo uvolňuje svaly a snižuje bolest. Vyzkoušejte teplou koupel nebo použijte ohřívací láhev či zahřívací sáčky.

11. Na vysoký tlak zkuste teplou vodu

Namočte si nohy do horké vody, abyste si snížili krevní tlak. Horká voda rozproudí krev od hlavy až k nohám, takže se váš krevní tlak pomalu vrátí do normálu.

Co pomáhá od bolesti vám?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články