13 tipů na domácí léčbu komářích štípanců. Nepříjemné svědění pomůže zmírnit ocet, heřmánek i jedlá soda

Komáří štípance jsou charakteristickým znakem teplejšího počasí. Jsou nepříjemné, svědí a pálí. Máme pro vás 13 způsobů, jak s nimi zatočit, a to jen pomocí toho, co máte doma.

i Zdroj fotografie: PexeIs
                   

Většina komářích štípanců je neškodná, může se ovšem vyskytnout alergická reakce. Odborná zdravotní sestra Debra Sullivan, Ph.D. proto varuje, že pokud se u vás objeví kopřivka, potíže s dýcháním nebo oteklé hrdlo, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nejčastějším problémem nicméně bývá komáří štípanec jako takový, který je oteklý a nepříjemně svědí. Máme pro vás několik tipů na jejich domácí léčbu.

Ovesné vločky

Ovesné vločky mohou zmírnit svědění a otoky, protože obsahují speciální sloučeniny, které působí proti podráždění. Smíchejte ovesné vločky a vodu v poměru 1:1, naneste na štípanec a nechte asi 10 minut působit. Pokud máte štípanců mnoho, zkuste místo toho ovesnou koupel. Do vany plné teplé vody nasypte 1 šálek ovesných vloček nebo mletého ovsa. V koupeli byste měli setrvat asi 20 minut.

Drcený led

Chladné teploty a led mohou zmírnit zánět. Chlad zmírňuje zánět a znecitlivuje kůži, což vám může přinést okamžitou, ale pouze krátkodobou úlevu. Použijte studený obklad nebo sáček naplněný drceným ledem. Nenechávejte led přímo na štípnutí déle než pět minut, protože může poškodit kůži. Mezi kůži a led můžete také položit bariéru, například žínku, abyste mohli led na štípnutí ponechat déle.

Med

Med má mnoho antibakteriálních a protizánětlivých vlastností. Používá se již stovky let jako lék na nemoci, jako jsou bolesti v krku nebo podlitiny a odřeniny. Pokud chcete využít léčbu medem, naneste kapku medu přímo na štípanec.

Aloe vera

Aloe vera má protizánětlivé vlastnosti a může pomoci při hojení drobných ran nebo zklidnění infekcí. Proto může být dobrou volbou i pro hojení štípanců od hmyzu. Chcete-li to vyzkoušet, rozřízněte malou část rostliny. Naneste gel z rostliny na podrážděné místo. Nechte jej zaschnout a podle potřeby aplikujte znovu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedlá soda

Pastu z jedlé sody vyrobíte snadno a můžete ji použít podobně jako pastu z ovesných vloček. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody s takovým množstvím vody, abyste vytvořili pastu. Naneste ji na štípance od hmyzu a nechte ji 10 minut působit, poté smyjte.

Bazalka

Některé studie naznačují, že chemická sloučenina zvaná eugenol, která se v bazalce nachází, zmírňuje svědění kůže. Chcete-li si připravit bazalkovou mast, svařte 2 šálky vody s hrstí sušených bazalkových listů. Směs nechte louhovat, dokud nevychladne. Poté do tekutiny namočte žínku a jemně jí potírejte štípance od komárů.

Ocet

Pokud vás štípanec svědí, kápněte na něj trošku octa. Ocet pocit pálení a štípání zmírní. Působí také jako přírodní dezinfekce. Pokud máte mnoho štípanců, nalijte 2 šálky octa do vlažné koupele a ponořte se do ní na 20 minut. Pozor na teplotu vody, horká koupel může svědění ještě zhoršit.

Cibule

Cibule může, stejně jako ocet, zmírnit podráždění a svědění. Cibule má také přirozené antimykotické vlastnosti, které mohou eliminovat riziko infekce. Ukrojte plátek cibule a přiložte ho na několik minut přímo na štípanec. Místo pak dobře omyjte vodou.

Tymián 

Tymián má antibakteriální a protiplísňové účinky, takže může pomoci snížit riziko podráždění a infekce kůže v okolí komářího štípnutí. Chcete-li z tymiánu vytěžit co nejvíce, listy jemně rozemněte. Pak je přiložte přímo na štípanec a nechte je 10 minut působit.

iZdroj fotografie: Pixabay

Meduňka

Meduňka obsahuje tanin, přírodní adstringent. Kromě toho meduňka obsahuje polyfenoly. Tyto přírodní látky společně zmírňují zánět, urychlují hojení a snižují riziko infekce. Na štípance od komárů můžete buď přiložit jemně nasekané meduňkové lístky nebo použít esenciální olej.

Vilín

Stejně jako meduňka obsahuje i vilín třísloviny, které při aplikaci na pokožku působí adstringentně. Vilín působí blahodárně při různých podrážděních kůže, od drobných řezných ran a škrábanců až po hemoroidy. Aplikace vilínu na pokožku snižuje zánět, zklidňuje pálení a podráždění, které štípnutí způsobuje, a urychluje hojení. Naneste malé množství vilínu na vatový tampon. Jemně ji naneste nebo přetřete přes kousnutí. Nechte ji zaschnout. Podle potřeby postup opakujte.

Heřmánek

Heřmánek zmírňuje podráždění pokožky a urychluje hojení. Vložte sáček s heřmánkovým čajem do vody a nechte 30 minut louhovat v chladničce. Poté z čajového sáčku vymačkejte přebytečnou vodu a naneste ji přímo na štípanec. Nechte působit 10 minut. 

Česnek

Nepřikládejte česnek přímo na kůži, pálení by se mohlo zhoršit. Česnek místo toho prolisujte a smíchejte s pleťovou vodou nebo kokosovým olejem pokojové teploty. Tyto masti a krémy pomohou snížit sílu česneku, ale přesto vám umožní získat úlevu díky přirozeným protizánětlivým a antibakteriálním účinkům česneku. Nechte působit 10 minut.

Jaké jsou vaše tipy na nepříjemné komáří štípance?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články