Opomíjený pomocník tymián: Odvar v kombinaci s medem dokáže zničit i infekci dýchacích cest

Infekce dýchacích cest s sebou přinášejí nepříjemné doprovodné příznaky. Nemusíte ale běžet hned do lékárny, abyste si od nich ulevili.

i Zdroj fotografie: Sage Ross / Creative Commons / CC BY-SA
                   

U zánětlivých onemocnění dýchacích cest je důležité stanovit správnou diagnózu, aby se zahájila patřičná léčba. Infekce horních dýchacích cest se objevují během celého roku, nejvíce jimi trpí lidé na přelomu podzimu a zimy a v předjaří. Toto počasí virům a bakteriím přeje. Nejčastějšími původci onemocnění jsou viry. Dietetička Amy Richter doporučuje, aby se lidé při domácí léčbě infekcí dýchacích cest zaměřili na bylinky a podporu imunity.

Nejčastější důvod návštěvy lékaře – infekce dýchacích cest

Zánětlivá onemocnění dýchacích cest s sebou nesou nepříjemné příznaky, jako jsou rýma, kašel, teplota, slabost, bolesti hlavy a dutin. Proto infekce dýchacích cest patří k onemocněním, se kterým se lékaři setkávají nejčastěji. Většinou jsou příčinou onemocnění viry, bakterie jen příležitostně. Mnohem častější je nasednutí bakteriální infekce na probíhající virovou. Podle původce se volí léčba.

Jak se léčí virové a bakteriální infekce dýchacích cest

Pokud se cítíte špatně a navštívíte lékaře, možná odejdete pouze s doporučením na užívání paracetamolu, vitamínu C a čaje s medem. Antibiotika se užívají až v případech, že se potvrdí bakteriální původ. S virovými nákazami si tělo musí poradit samo. Čím si ale co nejrychleji ulevit od nepříjemných příznaků? Vzpomeňte si, jak dříve léčily nachlazení vaše babičky.

Odvar na nachlazení à la lektvar z babiččiny lékárničky

Co uděláte jako první, když cítíte, že vás škrábe v krku? Jdete do lékárny pro sirupy, pastilky a další léky? Pokud hledáte účinnější a levnější způsob, jak zmírnit příznaky nachlazení, vyplatí se sáhnout po starých receptech vašich babiček. Tento odvar vás znovu postaví na nohy a zbaví vás nachlazení v rekordním čase.

Čaj ve sklenici s ouškem, vedle něj stojí sklenička medu. Obě nádoby jsou zabalené šálou iZdroj fotografie: Pixabay

Co budete potřebovat:

  • 1/2 šálku medu
  • 40 g tymiánu
  • 500 ml vody

Postup:

Smíchejte med s tymiánem a zalijte vlažnou vodou. Nechte několik hodin odstát a pořádně vylouhovat v zakryté skleněné nádobě. Nyní si dejte každý den dvě polévkové lžíce směsi. Tento sirup vám pomůže snadno a rychle vyléčit nachlazení.

Spoléháte se při nachlazení na volně prodejné léky nebo na bylinky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články