Domácí mast na artrózu, bolest svalů a kloubů: V hlavní roli je nepřítel zánětů – kajenský pepř

Při bolestech svalů a kloubů není dobré spoléhat jen na léky, které bolest blokují. Je vhodné řešit příčinu a používat léčivé masti. Ty si můžete vyrobit i sami.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud vás trápí bolesti kloubů, případně zad či svalů, máte několik možností, jak je zmírnit. Jednou z nich je pravidelný pohyb, o vhodných cvicích je dobré se poradit s fyzioterapeutem. Další možností je použití léků proti bolesti, ty však není vhodné brát dlouhodobě, navíc problém neřeší, jen blokují bolest. Jak potvrzuje odbornice na celostní medicínu Debra Rose Wilson, Ph.D., vhodné jsou také masti a balzámy s obsahem přírodních léčivých složek. Můžete je buď koupit v lékárně nebo si je vyrobit doma.

Kajenský pepř pomáhá při bolestech a zánětech

Kajenský pepř obsahuje několik důležitých látek, které jsou zdraví velmi prospěšné. Nejznámější a nejprobádanější z nich je kapsaicin. Ten má podle vědeckých studií analgetické a protizánětlivé vlastnosti, které mohou být při léčbě artrózy a bolestí svalů velmi prospěšné. 

Mezi další výhody kajenského pepře patří jeho protirakovinné, antioxidační a neuroprotektivní funkce. Kromě toho se objevují údaje o jeho klinickém významu při léčbě onemocnění souvisejících s cévami, metabolickým syndromem a gastroochranných účincích.

Zázvor zmírňuje bolesti kloubů všeho druhu

Zázvor je jednou z nejúčinnějších bylin při kloubních bolestech jakéhokoli původu. Již v roce 2000 bylo zjištěno, že extrakt ze zázvoru je stejně účinný jako ibuprofen. V jedné studii z roku 2001 vědci zjistili, že vysoce koncentrované dávky zázvorového extraktu byly účinné při léčbě lidí s osteoartrózou kolene. Ve studii z roku 2016 se zase potvrdilo, že doplňky stravy se zázvorem a echinaceou účinně snižují zánět a bolest po operaci kolene. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Další studie zjistily, že zázvor může pomoci zmírnit bolesti kloubů při revmatoidní artritidě a že je účinným prostředkem proti bolesti svalů v důsledku zranění způsobeného cvičením. Těchto účinků lze dosáhnout jak při zevní aplikaci, například právě v mastech, tak i užíváním doplňků stravy se zázvorovým extraktem

Kurkuma zmírňuje otoky

Dle dostupných výzkumů má kurkuma podobné účinky jako zázvor. Je to koření s velmi dlouhou historií používání v přírodní medicíně. Kurkuma vám kromě úlevy od bolesti také pomůže snížit otoky a zbavit se zánětů.

Máta peprná zmírňuje bolesti a zvyšuje výkonnost

Máta má také velké množství výhod, pomáhá při nachlazení, zažívacích potížích a ulevuje od bolesti a křečí. Podle některých studií dokonce pomáhá zvyšovat sportovní výkon. Ze studie z roku 2021 také vyplynulo, že má velmi pozitivní vliv na stav osob trpících osteoartrózou.

Kokosový olej a kakaové máslo vyživují pokožku

Skvěle vyživuje pokožku. Má antibakteriální vlastnosti, takže je ideálním základem pro tvorbu mastí. Dokonce se ukázalo, že kokosový olej má vlastní protizánětlivé a bolest zmírňující vlastnosti. Kakaové máslo také skvěle vyživuje pokožku. Obsahuje vysoké množství antioxidantů (stejně jako čokoláda) a spolu s blahodárnými účinky se snadno vstřebává do pokožky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak si vyrobit mast na svaly a klouby

Potřebné ingredience

  • ¼ šálku kokosového oleje
  • ¼ šálku organického kakaového másla (pokud ho nemůžete sehnat, použijte extra kokosový olej)
  • ¼ šálku včelího vosku (nastrouhaného, aby se lépe rozpouštěl)
  • 2 lžičky kajenského pepře
  • 1 lžička kurkumy
  • 1 lžička zázvorového prášku
  • 10 kapek esenciálního oleje z máty peprné

Způsob přípravy

Ve skleněné nádobě smíchejte kokosový olej, kakaové máslo a včelí vosk a vložte ji do vodní lázně. Neustále míchejte, dokud se přísady zcela nerozpustí. Přidejte kajenský pepř, kurkumu a zázvor a asi minutu míchejte. Odstavte a přidejte mátový olej. Nalijte směs do skleněné uzavíratelné nádoby a než ji uzavřete víčkem, nechte ji vychladnout.

Skladování

Kvůli absenci konzervačních látek je nejlepší skladovat mast v chladničce. Vhodná k použití je po dobu přibližně 6-8 týdnů.

Jaký je váš recept na spolehlivou domácí mast proti bolesti?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články