Křehké kosti, pomalé hojení ran a další. Nepodceňujte prvotní projevy nedostatku vitamínu C, může to být nebezpečné

Vitamín C je základní živina, bez které by se váš organismus neobešel. Toto jsou ty nejčastější příznaky, které se mohou objevit, když ho máte nedostatek.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nedostatek vitamínu C v těle je poměrně vzácný problém, kterým však v současné době plné nezdravých návyků začíná trpět čím dál více lidí – jak říká odbornice Erica Julson, je to především špatná strava, závislost na alkoholu a kouření, co nejčastěji zvyšují riziko jeho vzniku. A přestože se příznaky závažného nedostatku tohoto vitamínu mohou projevit až po několika měsících, vaše tělo má tendenci nenápadně vás varovat ještě před tím, než bude pozdě.

1)    Drsná a hrbolatá kůže

Vitamín C hraje klíčovou roli při tvorbě kolagenu, na kterém závisí téměř každá pojivová tkáň v našem těle (kůže, vlasy, klouby, kosti a cévy). Pokud ho proto máte nedostatek, může se to nepříjemně odrazit na vaší pokožce, a to zejména na zadní straně paží, stehen nebo na hýždích, kde se v důsledku stává drsnou a hrbolatou.

2)    Jasně červené vlasové folikuly

Vlasové folikuly na povrchu kůže obsahují mnoho drobných cév, které je zásobují krví a důležitými živinami. V případě, že však trpíte nedostatkem vitamínu C, jsou mnohem více křehké a snadno praskají, což může způsobit, že se okolo nich začnou objevovat malinkaté, jasně červené, někdy až krvavé skvrny.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

3)    Tenké a lámavé nehty

Lidé často vykazují tenké a lámavé nehty při nízké hladině železa v těle, přičemž zapomínají na skutečnost, že tento problém může způsobit také nízká hladina vitamínu C – při jeho nedostatku se mohou na nehtech objevit také červené skvrny nebo svislé čáry. To zejména v důsledky oslabených cév, které snadno praskají. 

4)     Suchá kůže náchylná k poranění 

Vitamín C udržuje vaši pokožku zdravou tím, že ji chrání také před oxidačním poškozením způsobeným sluncem a působením škodlivin, jako je například cigaretový kouř. Kromě toho také udržuje pleť pružnou a hydratovanou. V případě, že je vaše pokožka suchá a je snadné ji poškodit, mohlo by jít o nedostatek právě tohoto vitamínu. 

5)     Snadná tvorba modřin

Modřiny vznikají, když vám pod kůží popraskají cévy, což v důsledku způsobí únik krve do okolí – jejich snadná tvorba proto často souvisí s nedostatkem vitamínu C v těle, protože slabá tvorba kolagenu způsobí, že vaše cévy budou mnohem slabší a náchylnější k poškození.  

6)    Pomalu se hojící rány

Protože nedostatek vitamínu C zpomaluje rychlost tvorby kolagenu a vaši pokožku dělá mnohem slabší, není žádným překvapením, že také vede k pomalejšímu hojení ran – v závažných případech se mohou staré rány dokonce znovu otevřít (což také zvyšuje riziko infekce).

iZdroj fotografie: Pexels

7)     Oslabení imunitního systému  

Mnoho odborníků již potvrdilo, že se vitamín C hromadí uvnitř různých typů imunitních buněk, aby mohly bojovat proti infekcím a ničit choroboplodné zárodky v těle. Pokud jej proto máte nedostatek, můžete se častěji potýkat s onemocněními, jako je například nachlazení nebo v závažnějších případech také zápal plic a bolestivá infekce. 

8)    Slabé kosti

Nedostatek vitamínu C se může odrazit také na zdraví vašich kostí – jeho nízká hladina je totiž spojena se zvýšeným rizikem zlomenin a osteoporózy. Tímto problémem může být postižena zejména dětská kostra, která se neustále vyvíjí a roste.

Jak se chráníte před nedostatkem vitamínu C vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Kvůli vysokému tlaku a cholesterolu musela změnit životní styl. Ve svých 76 letech má lepší postavu než kdejaká třicítka
Události247
Události247
Stát přidá důchodcům za každé vychované dítě 500 korun, pouze ale jednomu z rodičů. Odborníci očekávají soudní tahanice
VědaŽivě
VědaŽivě
Co říkají Mormoni o stvoření světa a na čem jsou jejich teorie o vzniku založeny
adbz
adbz
Jak v obchodě vybrat ten nejlepší meloun? Řiďte se jednoduchým pravidlem a už nikdy neodnesete zkažený či nedozrálý kus