Červené skvrny na kůži: Často banalita, může jít ale i o pásový opar

Červené skvrny na kůži jsou nepříjemný příznak, který může být důsledkem mnoha zdravotních problémů. V některých případech jde dokonce o pásový opar.

                   

Červené skvrny se na kůži se mohou tvořit z mnoha důvodů, což podle odborníka Vincent J. Tavella často ztěžuje lékařům určit, co přesně stojí za jejich příčinou – může se jednat jak o naprostou banalitu, tak i například o akutní infekci nebo dokonce chronické onemocnění. Je proto důležité, abyste v případě jejich výskytu co nejdříve navštívili svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit diagnózu a doporučí vám vhodnou léčbu. 

1) Pityriasis rosea

Pityriasis rosea je zánětlivé onemocnění kůže, které způsobuje červenou vyrážku a jeho přesná příčina doposud není známa – vědci se však domnívají, že by mohla vznikat v důsledku virové infekce. Ve většině případů se projevuje větší červenou skvrnou oválného tvaru, která postihuje hruď, záda nebo břicho. Dále se pak mohou objevit menší skvrny na jiných částech těla, které mohou být šupinaté s vyvýšeným okrajem. Mezi další příznaky tohoto problému patří bolest v krku, migrény svědění a horečka. 

2) Vyrážka způsobená teplem

Vyrážka způsobená teplem vzniká, když se při pocení ucpou póry v kůži – k tomu dochází především při cvičení nebo pobytu v teplých oblastech. Pokud takový problém nastane, mohou se na povrchu kůže vytvořit malé hrudky připomínající puchýře, které mohou být červené nebo naplněné čirou tekutinou. Tento příznak často postihuje místa, kde se vaše kůže nejčastěji tře o sebe, tedy v podpaží, tříslech nebo kolenou. Obvykle však tato vyrážka zmizí, jakmile se pokožka dostatečně ochladí. 

3) Kontaktní dermatitida

Červené skvrny na kůži se mohou objevit také v případě, když se vaše pokožka dostane do styku s alergenem nebo jinou dráždivou látkou. Tomuto stavu se přezdívá kontaktní dermatitida a kromě vyrážky může způsobovat také zarudnutí, kopřivku, otok, pálení, svědění a puchýře, které mohou vytékat. Léčba problému závisí na tom, co reakci způsobilo, a proto je vhodné v případě jeho rozpoznání raději kontaktovat praktického lékaře, který vám doporučí další kroky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Pásový opar

Pásový opar je bolestivá vyrážka způsobující puchýře, která vzniká na jedné straně obličeje nebo těla. Za její příčinou stojí většinou virus varicella zoster, který taktéž způsobuje plané neštovice – dokonce je možné, že pokud jste toto onemocnění prodělali, může se po letech opět aktivovat a způsobit právě pásový opar. Jedná se o velmi nepříjemný problém, který vyžaduje včasnou léčbu, a proto byste jej v případě rozpoznání měli co nejdříve řešit s odborníkem. 

5) Plavecká vyrážka 

Plavecká vyrážka vzniká při pobytu ve vodě, kde se pohybují parazité, jimiž se mohou nakazit plži a následně je šířit v rybnících, jezerech a oceánech. Jakmile poté lidé plavou v postižené vodě, mikroorganismy se dostanou na jejich kůži, což v důsledku vyvolá reakci – kromě červených skvrn mohou také způsobovat pálení, svědění nebo puchýřky. Obvykle toto onemocnění zmizí samo do jednoho týdne, a proto nevyžaduje lékařskou pomoc. 

Jaké zkušenosti máte s červenými skvrnami na těle vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články