Chrápání se můžete zbavit velice rychle, když víte jak na to. Operace není nutná, pomohou přírodní prostředky

Mezi poruchy spánku patří nepříjemné chrápání. Lékařka Charlene Gamaldo, MD, odbornice na spánkovou medicínu, je toho názoru, že jeho léčbu je třeba započít co nejdříve.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chrápání způsobují vibrace, jež pocházejí z dýchacího ústrojí. Jedná o rušivý zvuk, který kolikrát nedá spát nikomu v bezprostředním okolí chrápajícího. Dokáže rozeštvat i jinak milující se partnery, protože nevyspalý člověk je podrážděný a unavený, nesoustředěný a trpí i ztrátou libida. Začíná to oddělenými ložnicemi a končí odcizením.

Jaké jsou příčiny chrápání

Kvůli užšímu hrdlu chrápou častěji muži než ženy. Negativní vliv na chrápání má obezita, zejména tuk v oblasti krku. Chrápat lze i při nachlazení nebo nemocech dýchacích cest, jako je například rýma či astma. Alkohol či kouření zvyšují riziko chrápání. Nebezpečná je spánková apnoe, kdy ve spánku člověk přestává dýchat a příznakem je právě chrápání.

Jak se chrápání léčí

Lidé, kteří chrápou, mohou podstoupit chirurgický zákrok, který spočívá v operaci na čelistních kostech, případně na rozšířené brance hrtanové. Existují i ambulantní zákroky v podobě laserové palatoplastiky. Je možné si pořídit snímací aparát na zuby, který předsunuje dolní čelist, a tím omezuje chrápání.

Jak si od chrápání pomoci domácími prostředky

K odstranění chrápání je možné využít též prostředky, které jsou běžně v domácnostech k dispozici. Je to například další polštář pod hlavu nebo spánek na boku. Když člověk spí na zádech, jazyk se mírně zasune do krku, čímž blokuje vzduch. Při spaní na boku se toto nestává. Před spaním je možné si ústa vypláchnout ústní vodou s mátovým olejem, kterou vyrobíte tak, že do sklenice vody přidáte několik kapek esenciálního oleje z máty peprné.

iZdroj fotografie: Pixabay
Proti chrápání pomáhá i esenciální olej z máty peprné

Šťávy proti chrápání

Zajímavým nápadem, který by měl omezit chrápání, je šťáva z kousku čerstvého zázvoru smíchaná s 2 středními mrkvemi, 2 jablky, 1 lžící citronové šťávy a 100 ml vody. Pije se před spaním. Nebo vyzkoušejte kombinaci cibule a soli. Nakrájíte středně velkou cibuli na drobné kousky, dáte do misky a posypete ji solí. Směs umístíte na noční stolek, kde ji necháte po celou noc během spánku.

Kardamon v hlavní roli

Proti chrápání je třeba vyzkoušet všechno, třeba i kardamom. Toto koření, jež bývá součástí indického kari či arabského baharatu, může pomoci omezit chrápání. Používá se i pro osvěžení dechu. Z půl lžičky mletých nebo drcených semen kardamomu a teplé vody se připraví nápoj, který se pije asi půl hodiny před spaním.

Jaký je váš osvědčený způsob, jak omezit chrápání?

Zdroj: Healthline, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články