Jednou týdně si namočte nohy do octa a nemoci začnou ustupovat. Lázeň paradoxně odstraní i zápach

Od svých nohou vyžaduje pravděpodobně každý naprosté maximum. Čas od času byste jim proto měli dopřát léčivou lázeň, která je vyčistí a zbaví všech plísní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaše chodidla pro vás vykonávají nezaplatitelnou funkci – nosí vaše tělo naprosto kamkoliv potřebujete (a to často v nepohodlných botách). Není proto divu, že řada lidí čas od času končí po delší procházce s puchýři, bolestmi, zápachem nebo dokonce plísněmi. Jak ovšem říká odbornice Debra Rose Wilson, se všemi těmito problémy si dokáže hravě poradit lázeň z obyčejného octa, kterou si zvládne připravit doma naprosto každý.  

Poradí si s atletickou nohou

Atletická noha je plísňová infekce, která postihuje především prsty na nohou – ty bývají ve většině případů zarudlé, pálí, svědí a často se také začne olupovat jejich kůže. Pokud toto onemocnění rozpoznáte v mírné formě, může jej velmi snadno zneškodnit namáčením chodidel v octové lázni. Ocet totiž disponuje antimykotickými vlastnostmi, které dokáží odstranit jakoukoliv usazenou plíseň – nohy v ní proto stačí namáčet 10 až 15 minut denně, dokud infekce neustoupí.

Zbaví vás také nepříjemného zápachu 

Ocet pomáhá díky svým antibakteriálním účinkům také chodidla dezinfikovat, díky čemuž vás dokáže zbavit nepříjemného zápachu. Před namáčením si chodidla důkladně umyjte vodou a mýdlem, a poté je nechte alespoň 15-20 minut namočené v octové lázni. Kromě pouhého namáčení byste však měli pro předcházení zápachu také zvážit některé své návyky – zkuste například nosit boty z kůže nebo plátna, které umožní vašim chodidlům dostatečně dýchat (na rozdíl od bot z plastových materiálů), a pokud to jde, choďte na boso. 

Lék na suché a popraskané nohy  

Namáčení nohou v octové lázni vám může také pomoci zklidnit příliš suché a popraskané nohy – v tomto případě byste však měli dát přednost studené vodě, protože horká voda může pokožku ještě více vysušit. Nejlepší čas pro tuto lázeň je na večer. Poté stačí chodidla hydratovat vhodným krémem a navléct si ponožky, které postiženou oblast ochrání. Co se týče trvání lázně, tak byste to rozhodně neměli přehánět. Příliš časté nebo příliš dlouhé namáčení totiž může způsobit, že budou vaše chodidla ještě více vysušená. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Už žádné bradavice a mozoly

Ocet je jemný, avšak velmi účinný exfoliátor, který můžete použít také k ošetření mozolů a bradavic – stačí si dopřát dvacetiminutovou koupel v octové lázni, a poté postižené místo na svých chodidlech opilovat pemzou, která vám pomůže zbavit se ztvrdlé kůže. Ocet můžete také aplikovat přímo na postižená místa pomocí vatového tamponu.

Příprava octové koupele nohou

Ocet vašim nohám sice neublíží, ale přesto byste ho měli před namáčením dostatečně naředit (ideálně v poměru 1:2). Poté stačí do roztoku vložit chodidla a nechat lázeň pracovat tak dlouho, jak jen to potřebujete. Namáčení bude sice silně cítit, ale jakmile ocet zaschne, zmizí s ním i veškerý zápach a plísně. Pokud ovšem chcete, můžete také použít esenciální oleje, které vůni octové lázně zlepší.  

Jak často si dopřáváte octovou lázeň pro nohy vy? 

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Jaké zkoušky a potěšení vás v létě čekají? Zjistěte to v runách – velký horoskop je tu
Události247
Události247
Okamura chce rekonstrukci vlády. A to i přesto, že Česko bude předsedat Evropské unii
VědaŽivě
VědaŽivě
Archeologové rozluštili „zakázané“ texty staré 2 000 let. Co se na bambusových deskách dočetli?
adbz
adbz
Inovativní dům je jako skládačka z lega. Vyšel na 60 tisíc a postavili ho za pouhých 14 hodin – podívejte se na proces