Jak bezpečně léčit aterosklerózu: Čištění cév lidovými recepty nemusí být ten nejlepší nápad

Ateroskleróza je cévní onemocnění, u kterého dochází k postupnému uzávěru tepen. Této nemoci lze účinně předcházet režimovými opatřeními.

cholesterol v cévě i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Riziko aterosklerózy se zvyšuje s věkem. Stále se ale vyplatí jíst zdravou nízkocholesterolovou stravu a hodně cvičit, protože zdravý životný styl dokáže zabránit zhoršení usazování plaku na stěnách cév. Podle Amy Richter se vždy vyplatí jíst vhodné potraviny a najet na zdravou životosprávu. Jedině to zabrání zhoršení nemoci.

Jak vzniká ateroskleróza a ucpání cév

Při ateroskleróze dochází ke změnám ve vnitřní výstelce tepen. Hromadí se zde tuky, cukry, krevní buňky, vazivo a vápník. Při nadbytku tuků a bílkovin pronikají do stěny tepen lipoproteiny. V tuto chvíli na sobě ještě žádnou změnu neucítíte.

První příznaky se objeví, až když se vytvoří tzv. fibrózní plát (vazivový, který nalehne na lipidy nalepené na stěně tepny). Ten začíná zužovat tepnu. Za čas se vytváří ve stěně cévy dutina vyplněná žlutavou mazlavou kaší, která se odborně nazývá aterosklerotický plát. Ten se plní tak dlouho, dokud nepraskne. Tím dojde k narušení nesmáčivého povrchu cévy, začnou se na něm zachytávat trombocyty, vznikne trombus a uzávěr tepny.

Lidové recepty mohou ohrozit zdraví

Jistě vás napadlo, že by některý z lidových receptů dokázal váš problém efektivně vyřešit a pročistit cévy. Dejte si však velký pozor, ne všechny rady na internetu prospějí vašemu zdraví. Pro vyčištění cév se doporučuje recept z česneku a citronu. Obě tyto přísady mají pozitivní vliv na zdraví cév, ale v rozumném množství. Pokud byste přece jen chtěli zkoušet lidové recepty, podívejte se na jeden bezpečný. Přesto se ale raději předem poraďte s lékařem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Recept na pročištění cév – pouze na vlastní nebezpečí

Ingredience:

  • 1 litr vody
  • 30 stroužků česneku
  • 5 citrónů

Postup a aplikace:

  • Přísady oloupejte a smíchejte v hrnci.
  • Zalijte vodou a nechte vařit.
  • Jakmile se směs zahřeje k bodu varu (tj. začne bublat), stáhněte z plotny.
  • Nechte vychladnout a pak přefiltrujte přes filtrační papír nebo hodně jemný cedník.
  • Pijte každé ráno po dobu 30 dní, pak si dejte na 8 dní pauzu, a pak pijte opět 30 dní. Když to přežijete, máte na rok vyčištěné cévy. A možná i střeva.

Jak ucpání cév účinně předcházet

Pokud kouříte, přestaňte. Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny jako brukvovitou zeleninu, bobule, ryby, olivový olej, oves, cibuli, zeleninu a fazole. Česnek je také velmi přínosný, ale max. 2-3 stroužky denně. Ne každý snese syrový česnek do žaludku. Pijte dostatečné množství nealkoholických tekutin, nejlepší je obyčejná voda. Sledujte pravidelně hodnoty svého cholesterolu. Riziko aterosklerózy hrozí, když jsou hodnoty LDL (zlého) cholesterolu vyšší než toho hodného (HDL).

Jaký je váš názor na lidové rady a recepty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články