Vyhněte se zubařskému křeslu: Jednoduchý a spolehlivý domácí trik na odstranění zubního plaku

Pokud neodstraníte zubní plak, přemění se na zubní kámen. Zubní kámen může odstranit pouze zubař nebo dentální hygienista. Hromadící se plak však zvládnete odstranit i sami.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Zubní plak je něco, co má každý, kdo má zuby. Zbavit se tohoto nepříjemného povlaku může být nákladné, protože kvůli jeho odstranění musíte navštívit zubaře nebo dentální hygienu. Stomatoložka Christine Frank, DDS vysvětluje, že čím lépe se o zuby staráte, tím méně se na nich usazuje zubní plak a kámen. Zuby byste si měli čistit alespoň dvakrát denně a alespoň jednou použít zubní nit. Nezapomeňte také pravidelně navštěvovat zubního lékaře kvůli preventivní péči a odstranění zubního kamene. Správná péče o zuby vám dlouhodobě zajistí zdraví.

Co je to zubní plak

Všimli jste si někdy, že po vyčištění zubů vypadají vaše zuby zářivě a bíle, ale časem jsou matnější a žlutější? Tuto nažloutlou barvu má na svědomí zubní plak, tedy vláknitá hmota tvořená bakteriemi. Zubní plak se hromadí na zubech nad i pod linií dásní. Může se vám zdát nevzhledný, ale navíc může poškodit vaše zuby a dásně, pokud není odstraněn.

Nejlepší způsoby odstranění plaku

Nejjednodušší způsob, jak odstranit plak, je čistit si zuby alespoň dvakrát denně. Měli byste používat měkký zubní kartáček, který vyměníte jednou za tři až čtyři týdny, když se začnou třepit štětiny. Můžete také používat elektrický zubní kartáček, který bývá při odstraňování plaku účinnější než klasický zubní kartáček. Před čištěním zubů použijte zubní nit, abyste uvolnili kousky jídla. 

Použití zubní nitě

Utrhněte asi 20 centimetrů nitě a omotejte jeden konec kolem každého ukazováčku. Držte nit napnutou mezi palci a ukazováčky a jemně ji zatlačte mezi dva zuby. Přesuňte nit do tvaru písmene C na straně jednoho zubu. Jemně třete nit nahoru a dolů a stále ji tiskněte k zubu. Dávejte pozor, abyste nití neškubali ani ji nepřetrhli. Tento postup opakujte u všech zubů a dbejte na to, abyste nit použili i za zadními zuby.

iZdroj fotografie: Freepik

Čištění kartáčkem

Po použití zubní nitě byste měli vždy dvě minuty věnovat čištění zubů. Na zubní kartáček naneste množství zubní pasty o velikosti hrášku. U dětí by množství zubní pasty mělo být přibližně velikosti zrnka rýže. Držte kartáček na zuby v úhlu 45 stupňů k dásním. Zubním kartáčkem pohybujte dopředu a dozadu krátkými jemnými tahy.

Vyčistěte si všechny vnější i vnitřní plochy a žvýkací plochy zubů a nezapomeňte na jazyk. Vnitřní stranu předních zubů čistěte tak, že kartáček nakloníte vertikálně a budete provádět malé tahy nahoru a dolů.

Další metody odstraňování plaku

Bohužel se plak po vyčištění kartáčkem opět rychle hromadí. Někteří odborníci doporučují další domácí ošetření k odstranění nahromaděného plaku. Patří mezi ně vyplachování olejem a ošetření jedlou sodou.

Výplach olejem

Vyplachování ústní dutiny olejem (obvykle kokosovým nebo olivovým) může posílit zuby, zabránit vzniku zubního kazu, zklidnit bolavé dásně a odstranit zubní plak. Olejovou kúru provedete tak, že si v ústech budete 20 až 30 minut (mnohem déle než při použití typické ústní vody) vyplachovat asi jednu polévkovou lžíci oleje. Předpokládá se, že kokosový olej je obzvláště prospěšný, protože obsahuje mastné kyseliny, jako je kyselina laurová, která má protizánětlivé a antimikrobiální účinky.

Jedlá soda

Z výzkumu vyplynulo, že lidé, kteří si čistili zuby zubní pastou obsahující jedlou sodu, odstranili více plaku a během příštích 24 hodin se jim i méně plaku vytvořilo. Jedlá soda je při odstraňování plaku účinná, protože je to přírodní čisticí prostředek, který má abrazivní účinky.

Trik na odstranění plaku 

Jedlou sodu obsahuje i následující jednoduchý domácí recept, který využívá pouze dvě ingredience, které máte bezpochyby doma: kuchyňskou sůl a již zmiňovanou jedlou sodu.

Příprava a použití:

Smíchejte jednu lžičku soli se dvěma lžičkami sody, přidejte asi lžičku vody a důkladně promíchejte, aby vznikla hustá pasta, kterou budete moci nanést na kartáček. Snažte se vyhnout jazyku, pasta má velmi hořkou a slanou chuť. Touto směsí si důkladně čistěte asi tři minuty zuby, poté si ústa vypláchněte vodou. Provádějte jednou až dvakrát měsíčně. 

Jaké triky na odstranění plaku využíváte vy?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články