Proč se tvoří čokoládové cysty (na vaječnících) a jak napomoci léčbě v domácích podmínkách

Ovariální cysty jsou váčky naplněné tekutinou, které se vyskytují na vaječnících. Většina cyst není zhoubná a nevyžaduje léčbu. V některých případech však mohou způsobovat obtíže.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vaječníky jsou součástí ženského reprodukčního systému. Nacházejí se v dolní části břicha po obou stranách dělohy. Ženy mají dva vaječníky, které produkují vajíčka a také hormony estrogen a progesteron. Někdy se na jednom z vaječníků vytvoří váček naplněný tekutinou, kterému se říká cysta. Jak vysvětluje internistka Alana Biggers M.D., většina cyst je nezhoubných, nevyžaduje chirurgický zákrok a časem se sama vstřebá. Občas však ovariální cysty mohou způsobit obtíže.

Cysty na vaječnících

U mnoha žen se během života objeví alespoň jedna cysta. Ve většině případů jsou cysty nebolestivé a nezpůsobují žádné příznaky. Existují různé typy ovariálních cyst, například dermoidní cysty a cysty endometria. Nejčastějším typem jsou však funkční cysty. Mezi dva typy funkčních cyst patří folikulární cysta a cysta žlutého tělíska.

Folikulární cysta

Během menstruačního cyklu ženy roste vajíčko ve váčku zvaném folikul. Tento váček se nachází uvnitř vaječníků. Ve většině případů tento váček praskne a uvolní vajíčko. Pokud se však folikul neotevře, může tekutina uvnitř folikulu vytvořit na vaječníku cystu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Cysty žlutého tělíska

Váčky folikulů se po uvolnění vajíčka obvykle rozpustí. Pokud se však váček nerozpustí a otvor folikulu se uzavře, může se uvnitř váčku vytvořit další tekutina a toto nahromadění tekutiny způsobí cystu žlutého tělíska.

Komplikace cysty vaječníků

Většina cyst na vaječnících je nezhoubná a přirozeně zmizí sama a bez léčby. Tyto cysty způsobují jen málo příznaků, pokud vůbec nějaké. Ve vzácných případech však může lékař při běžném vyšetření odhalit rakovinný cystický útvar vaječníku. Prasklé cysty, které jsou rovněž vzácné, mohou způsobit intenzivní bolest a vnitřní krvácení. Tato komplikace zvyšuje riziko infekce, a pokud se neléčí, může být životu nebezpečná.

Další vzácnou komplikací ovariálních cyst je torze vaječníku. Jedná se o situaci, kdy velká cysta způsobí zkroucení nebo posunutí vaječníku z jeho původní polohy. Přívod krve do vaječníku je přerušen, a pokud není léčen, může dojít k poškození nebo odumření tkáně vaječníku. Ačkoli je torze vaječníku neobvyklá, představuje téměř 3 % urgentních gynekologických operací.

Domácí léčba cyst

Existují různé přírodní prostředky a rostliny, jejichž vlastnosti jsou proti cystám poměrně účinné. Patří mezi ně: 

Skořice

Jednou z nejčastějších babských rad je vypít 2 hrnky skořicového čaje před zahájením menstruace. Skořice je známá svými antikoagulačními vlastnostmi a má také protizánětlivé vlastnosti. Cysta by se měla po vypití čaje rozpustit, skořice také pomáhá od bolestí břicha způsobených menstruací.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pampeliška

Pampelišky pomáhají eliminovat ovariální cysty, protože jsou schopny vyvážit hormony. Doporučuje se pít 3 šálky denně. Čaj připravíte tak, že dvě čajové lžičky kořene pampelišky přelijete 1 litrem vroucí vody (ideálně v termosce). Nechte 2 hodiny louhovat a pijte nápoj teplý.

Lékořice

Také vlastnosti lékořice přispívají k rozpuštění cyst ve vaječnících. Lékořice se však nedoporučuje, pokud má žena vysoký krevní tlak.

Fenykl 

Abyste se vyhnuli tvorbě tohoto typu benigního nádoru, měli byste konzumovat fenykl. Tato rostlina s antispazmatickými vlastnostmi je ideální pro léčbu zánětu. Doporučuje se také k léčbě ovariálních cyst.

Další alternativy a přírodní léčba ovariálních cyst

  • Použití teplých kompresí: Pokud vám cysty způsobují bolest, použijte teplou kompresi. Postačí nahřátý ručník nebo nahřívací polštářky do mikrovlnky.
  • Aromaterapie: Bolest způsobenou cystou může zmírnit i aromaterapie. Vyzkoušejte levandulový olej a ylang-ylang.
  • Masáž esenciálními oleji: Velmi dobrý účinek má mandlový olej a esenciální olej z pelargónie. Kruhovými pohyby jemně vmasírujte do břicha malé množství směsi těchto olejů. 
  • Změny ve stravě: Přidejte do vaší stravy vitamín E, lněný olej, hořčík a vitamíny skupiny B.

Jaké prostředky proti cystám se osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články