5 zlatých pravidel, jak pečovat o svá játra: Věnujte jim trochu potřebné pozornosti a udržte je v dobré kondici

Onemocnění jater se často projeví, až když je pozdě. Předcházejte jaterním onemocněním a pečujte o svá játra, abyste se vyhnuli pozdějším problémům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravděpodobně o tom moc nepřemýšlíte, ale vaše játra jsou klíčovým hráčem v trávicím systému vašeho těla. Prochází jimi vše, co sníte nebo vypijete, včetně léků. Musíte se o ně proto správně starat, aby zůstala zdravá a mohla plnit svou práci. Jak potvrzuje internistka Laura J. Martin, MD, játra můžete při špatném zacházení nenávratně poškodit a mnoho onemocnění jater se navíc projeví až po jejich vážném poškození.

Játra a jejich funkce

Játra jsou poměrně velký (cca 1,5 kg) trojúhelníkový orgán, který se nachází pod spodní částí hrudního koše na pravé straně. Mají několik důležitých úkolů. Pomáhají čistit krev tím, že se zbavují škodlivých chemických látek, které vaše tělo přijímá a produkuje. Vytvářejí tekutinu zvanou žluč, která pomáhá rozkládat tuk z potravy. A také ukládají cukr zvaný glukóza, který vám dodá rychlou dávku energie, když ji potřebujete.

Jaterní buňky se sice mohou regenerovat, což je mezi tělesnými orgány jedinečná vlastnost, ale spoléhat se na to nemůžete. Chcete-li mít zdravá játra, musíte být aktivní a pracovat na změnách ve svém jídelníčku a životosprávě, abyste zdraví jater podpořili. Udržovat játra v dobré kondici není nic extra složitého. Vše je o zdravém životním stylu a cíleném vyhýbání se věcem, které mohou játra poškodit.

Péče o játra

Vaše játra pracují intenzivně na detoxikaci organismu, což je vystavuje riziku stresu a nemocí. Vyhnout se různým typům jaterních onemocnění je pro dlouhý a zdravý život zásadní. Spíše než abyste vyhledávali věci, které jsou pro játra prospěšné, zaměřte se na eliminaci těch, které jim nejvíce škodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

1. Nepřehánějte to s alkoholem

Alkohol může poškodit jaterní buňky a vést k otoku nebo jizvení, které následně vede k cirhóze, jež může být smrtelná. Pokud váháte, kolik alkoholu je už moc, obecné doporučení zní ne více než dva alkoholické nápoje pro muže a u žen jen jeden denně. 

2. Jezte zdravě a hýbejte se

Obezita je spojena s onemocněním jater, protože se v těle ukládá nadbytečný tuk. Když se tuk hromadí kolem jater, vede to opět k jizvení. Proto se snažte jíst zdravě a pravidelně cvičit. Vaše játra vám poděkují. Budete mít tak pod kontrolou svou váhu, což pomáhá předcházet nealkoholickému ztukovatění jater (NAFLD), stavu, který vede k cirhóze.

3. Opatrně s léky

Dávejte si pozor na užívání léků. Některé léky na cholesterol mohou mít občas vedlejší účinek, který způsobuje problémy s játry. Lék proti bolesti paracetamol může poškodit vaše játra, pokud ho užijete příliš mnoho. Paracetamol se nachází ve stovkách léků, jako jsou léky proti nachlazení a léky proti bolesti na předpis.

Některé léky mohou poškodit vaše játra, pokud při jejich užívání pijete alkohol. A některé jsou škodlivé v kombinaci s jinými léky. O nejbezpečnějším způsobu užívání léků se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem.

4. Chraňte se proti hepatitidě

Hepatitida je závažné onemocnění, které poškozuje játra. Existuje několik typů. Žloutenkou typu A se nakazíte, když sníte nebo vypijete vodu s virem, který toto onemocnění způsobuje. Pokud cestujete do části světa, kde se vyskytují ohniska této nemoci, můžete se nechat očkovat. Hepatitida B a C se šíří krví a tělními tekutinami. Chcete-li snížit riziko, nesdílejte s ostatními předměty, jako jsou zubní kartáčky, holicí strojky nebo jehly. Omezte počet sexuálních partnerů a vždy používejte latexové kondomy. 

Proti hepatitidě C zatím neexistuje žádná vakcína, ale proti hepatitidě B ano. Nechte se testovat na virovou hepatitidu. Protože často nevyvolává žádné příznaky, můžete ji mít i několik let a nevědět o tom. Pokud se domníváte, že jste byli v kontaktu s virem, poraďte se s lékařem, zda potřebujete krevní test.

5. Vyhýbejte se toxinům

Nedotýkejte se toxinů a nevdechujte je. Některé čisticí prostředky, aerosolové přípravky a insekticidy obsahují chemické látky, které mohou poškodit játra. Vyhněte se přímému kontaktu s nimi. Přídatné látky v cigaretách mohou také poškodit vaše játra, proto nekuřte.

Jak pečujete o svá játra vy?


Zdroj: WebMD

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články