Pokud se cítíte stále slabí nebo unavení, přes noc se velmi potíte, trpíte zažívacími problémy, bolestmi hlavy či neschopností se soustředit, mohou být na vině plísně v bytě.
Pokud trpíte častou únavou, bolestmi hlavy, nesoustředěností či zažívacími potížemi, je prvním krokem v boji proti těmto příznakům více spánku, pravidelný pohyb a správná strava. Pokud však příznaky nemizí, ať děláte, co děláte, je to varovný signál. Alergolog Marc Meth, MD upozorňuje, že v takovém případě je velká pravděpodobnost, že jsou vaše obtíže způsobeny toxickými plísněmi a znečištěním vnitřních prostor v domě.
Co je to znečištění vnitřního prostředí?
Znečištění vnitřního prostředí se týká kvality vzduchu v budovách a jeho vlivu na zdraví lidí žijících v těchto prostorách. Toxické pachy a plísně ovlivňují zdraví různými způsoby a projevují se například ucpaným nosem, svěděním očí a dokonce i ztrátou vědomí.
3 typy toxických forem
1. Alergenní formy
Alergeny jsou ze všech tří typů těmi nejméně nebezpečnými a způsobují alergické příznaky. Patří mezi ně:
- Aspergillus: prach vyskytující se v teplém a vlhkém podnebí.
- Penicillium: vyskytuje se ve starých látkách, kobercích, tapetách a některých izolacích. Mohou způsobovat astma a alergie.
- Cladosporium: Roste na vlhkých materiálech, jako je dřevo a textil. Může vyvolat astma a horečky.
2. Patogenní formy
- Některé druhy Penicillium a Cladosporium
- Alternaria: vyskytuje se na elektrických kabelech, skladovaných potravinách, organických materiálech, textiliích, plátně, lepence a papíru, pokud jsou vlhké nebo mokré. Způsobuje alergické příznaky a astma.
3. Toxigenní formy
Jedná se o velmi nebezpečné formy, které se obvykle nacházejí na papíře a dřevě a mohou způsobit vážné dýchací potíže.
Příznaky a symptomy kontaminace prostředí a výskytu plísní
Deseti nejčastějšími příznaky znečištění vnitřních prostor a výskytu plísní v domácnosti jsou:
- bolesti hlavy
- problémy s pamětí, problémy se soustředěním
- pocit brnění a necitlivosti
- slabost a únava
- nevysvětlitelné svalové křeče, bolesti svalů, kloubů a neustálé bolesti nervů.
- astma a problémy s dutinami
- trávicí potíže
- problémy s očima (zarudlé oči nebo citlivost na světlo)
- závratě a třes
- problémy s regulací teploty nebo noční pocení
Jak odstranit znečištění vnitřního prostředí v domácnosti
Pokud se u vás projevuje některý z výše uvedených příznaků, vyzkoušejte následující 4 kroky k odstranění znečištění vnitřního prostředí:
- Pořiďte si čističku vzduchu: Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak zlepšit kvalitu vzduchu, je použití čističky vzduchu, zejména pokud je příliš chladno nebo příliš horko na to, abyste mohli otevřít dveře/okna. Čističky vzduchu účinně filtrují těkavé organické sloučeniny, pachy a další chemické látky ve vzduchu.
- Použití filtrů pro systém HVAC: Dalším způsobem, jak si užít domov bez toxinů, je větší využití systému HVAC. Hledejte filtry HVAC, které odstraňují chemické pachy a těkavé organické látky, nejen bakterie a prach.
- Zaměřte se na kuchyň: Plíseň se často skrývá na mnoha místech v kuchyni, například za myčkou, lednicí a pod dřezem. Abyste zabránili vzniku plísní v kuchyni, pravidelně čistěte spotřebiče, vařte se zapnutou digestoří, odstraňte netěsnosti a při vaření otevírejte okno, aby lépe cirkuloval vzduch.
- Zlikvidujte plísně v koupelně: Plíseň může být v toaletě, na vlhkých ručnících a sprchových závěsech, mezi prasklinami v obkladech a dokonce i na stěnách. Abyste zabránili růstu plísní v koupelně, používejte netoxické čisticí prostředky a mýdla, nenechávejte po sprchování téct vodu, zapněte při sprchování odsávání a pravidelně perte ručníky.
Jak bojujete s plísněmi vy?