Pokud toužíte po hladkých patách, poradíme vám, jak na to

Hladké paty působí nejen esteticky, ale jsou důležité i ze zdravotního hlediska, protože každá prasklina v kůži chodidla vytváří potenciální riziko pro zavlečení infekce a ohrožení zdraví člověka.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Je tedy nezbytné se o chodidla správně starat, a to zejména v teplých letních měsících, kdy většina lidí nosí otevřenou obuv a kůže chodidel je tak daleko více vystavena působení vnějších vlivů. Toto působení je horší tehdy, pokud máte v oblibě nízké letní boty poskytující chodidlům jen minimální ochranu, jako jsou například balerínky nebo žabky.
Pokud ale trpíte ztvrdlou kůži na patách, mohou za tím být i jiné příčiny, například

  • zaměstnání, při němž dlouho stojíte
  • nízká hydratace kůže
  • vyšší nadváha nebo obezita
  • cukrovka, ekzém nebo lupénka, což jsou diagnózy mající vliv i na kvalitu kůže chodidel
  • plísňové onemocnění.

Způsobů, jak o ztvrdlou kůži zejména na patách pečovat a vrátit jí pružnost a hebkost, je mnoho, a některé z nich vám ukážeme.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Způsobů jak o ztvrdlou kůži zejména na patách pečovat je mnoho

Zábaly

Výhodou zábalů je jejich vyšší účinek způsobený delším působením pomocných látek. Zábaly je ideální dělat na noc. Do pevných nepropustných sáčků můžete dát například tvaroh nebo sádlo, vložit do nich chodidla, obléct si ponožky a nechat takto působit až do rána. Ráno pak chodidla omyjte vlažnou vodou s trochou mýdla.

Účinná je rovněž například měsíčková mast nebo i jelení lůj, který jsme zvyklí používat spíše na rty. Můžete jím postižená místa natřít přímo nebo jej můžete ve vodní lázni rozpustit a postupovat jako u výše popsaných zábalů na noc. Použít můžete také snadno dostupnou vazelínu.


iZdroj obrázku: Pixabay.com
Pro zjemnění kůže na chodidlech jsou skvělé také koupele

Koupele

Pro zjemnění kůže na chodidlech jsou skvělé také koupele, které si snadno připravíte. Můžete použít například jedlou sodu. Do lavoru s vodou o vyšší teplotě přidejte tři polévkové lžíce sody a rozmíchejte. Jedlá soda má silné antibakteriální účinky, a navíc vám pomůže s následným odstraněním odumřelých kožních buněk pomocí pilníku, pemzy nebo peelingových kosmetických přípravků. Na závěr se doporučuje namazat ošetřená místa hydratačním krémem nebo vazelínou.

Pokud dáváte přednost mléčným produktům, můžete vyzkoušet koupel v syrovátce, která sice nevoní úplně příjemně, ale má silné účinky.

Pro koupel nohou, uvolnění a přípravu pro následnou mechanickou péči o ztvrdlou kůži na patách je vhodný také hojivý heřmánek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
Některé vlastnosti určené znamením zvěrokruhu mohou narušovat a nakonec i zničit váš vztah. Pochopte je a naučte se s nimi pracovat
Události247
O vstupu Ukrajiny do Evropské unie může být řeč za 20 let, míní francouzský ministr Beaune. Potvrzují to i odborníci
VědaŽivě
Většina lidí na obrázku rozezná jenom žábu. Pravdou je, že se v něm ukrývají 2 zvířata – vidíte je?
adbz
Na rekonstrukci starého bytu 4+kk měli důchodci 327 000 Kč a 3 měsíce. Přesto je promyšlený do detailu a působí útulně