Slezina je malý, avšak velmi důležitý orgán, který zastává v těle dlouhou řadu funkcí. Pokud vás začala bolet, rozhodně byste to neměli nechat bez povšimnutí.
Slezina je malinký orgán, jehož funkce souvisí s imunitním systémem – její existenci si však většina lidí neuvědomuje, pokud se tedy nepotýká s určitými problémy. Bolest sleziny může být způsobena různými faktory, a to od poranění až po závažná onemocnění, jako je amyloidóza, mononukleóza, srpkovitá anémie, leukémie a hepatitida. Kromě toho se pak může objevit také nebezpečný zánět, a proto je důležité, abyste řešili potíže včas. A přestože je slezina velmi důležitá, je podle lékaře Saurabh Sethi možné žít i bez ní.
Slezina a její důležité funkce
Slezina je malý orgán vejčitého tvaru s houbovitou tkání, který měří asi 12 centimetrů a váží zhruba 150 gramů. Nachází se v břišní dutině za žaludkem, těsně pod bránicí a její hlavní funkce souvisí s filtrací krve. To především proto, že:
- Odstraňuje poškozené nebo staré červené krvinky, které již nejsou funkční.
- Pomáhá při tvorbě červených krvinek, zejména pokud je problém v kostní dřeni.
- Skladuje krev a v případě potřeby ji dodává.
- Podílí se na tvorbě a skladování lymfocytů, což jsou bílé krvinky imunitního systému.
- Pomáhá identifikovat viry a bakterie, čímž je zpřístupňuje k likvidaci.
Za zmínku stojí také skutečnost, že se ve slezině nachází červená a bílá dřeň. První z nich vykonává funkce související s červenými krvinkami, zatímco druhá se zabývá spíše lymfocyty. Bolest sleziny mohou způsobit různé stavy nebo úrazy, které způsobují zánět a narušují její funkce. Patří mezi ně především:
1) Prasknutí sleziny
Navzdory svému umístění je možné, že je slezina schopna prasknout. K tomuto problému však dochází podle odborníků zřídkakdy – pokud k němu však dojde, může to být nejčastěji vlivem úrazu nebo úderu, při autonehodách, sportovních úrazech, pádech a rvačkách s ostatními. Další příčinou pak může být také zlomenina žeber a bylo dokonce zaznamenáno i spontánní prasknutí.
2) Zvětšení sleziny
Zvětšení sleziny je problém, který nemusí způsobovat žádné příznaky – v některých případech se však projevuje bolestí a také pocitem tlaku v břiše. Ten se může rozšířit do boku a až k rameni, přičemž je často cítit více při hlubokém nádechu. Pacienti mohou mít v případě tohoto problému také pocit plnosti, přestože snědli jen málo (příležitostně se pak také objevuje krvácení ze sliznic a modřiny). Dále může být zvětšení sleziny způsobeno různými patologiemi, jako je například:
- Syfilis
- Malárie
- Leukémie
- Lymfom
- Tromby
- Sarkoidóza
- Endokarditida
- Mononukleóza
- Hemolytická anémie
- Gaucherova choroba
- Niemann-Pickova choroba
3) Změna funkce sleziny
Onemocnění nebo užívání některých léků může vést ke změnám funkce sleziny a následnému ovlivnění produkce krevních buněk, což způsobuje její zvětšení i bolest. Mezi hlavní nemoci, které bývají s tímto problémem spojovány, patří především:
- Perniciózní anémie
- Talasemie a trombocytopenie
- Srpkovitá anémie
- Revmatoidní artritida
- Cytomegalovirová infekce
- Virová hepatitida
- Miliární tuberkulóza
- Leishmanióza
Ve všech těchto případech tělo zvyšuje nároky na imunitní systém, což vytváří tlak na slezinu a ztěžuje její práci. To následně ovlivňuje její normální fungování.
4) Poruchy jater
Játra a slezina spolu úzce souvisejí – někdy proto mohou poruchy jater, jako je cirhóza, způsobit také zánět a bolest sleziny.