Plivete při čištění zubů krev? Odhalte příčinu a zakročte. Může se jednat o banality i závažná onemocnění

Pokud vám při čištění zubů krvácejí dásně, rozhodně to nepodceňujte. Důvod krvácení dásní vám s jistotou určí váš zubní lékař, ale nejčastějšími příčinami bývá těchto šest.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Krvácení dásní je nejčastějším příznakem jejich onemocnění. Může však poukazovat i na jiné zdravotní problémy. Občasné krvácení může být způsobeno příliš intenzivním čištěním zubů nebo nošením nesprávně padnoucí zubní náhrady. Časté krvácení může poukazovat na závažnější stavy, jako je např. leukémie či nedostatek srážlivých buněk. Stomatoložka Dr. Christine Frank popisuje nejčastější příčiny krvácení dásní a radí, jak nastalý stav řešit.

1. Zánět dásní

Jedná se o rané stádium onemocnění dásní. Zánět dásní zahrnuje přetrvávající zápach z úst, oteklé, červené a bolestivé dásně a krvácení při čištění zubů kartáčkem nebo zubní nití. Zánět dásní je častější, než byste možná čekali. Trpí jím téměř polovina dospělých nad 30 let. Dobrou zprávou je, že pokud si tohoto stavu všimnete včas, je dobře léčitelný.

2. Parodontitida

Parodontitida je pozdější stadium onemocnění dásní, kdy se zánět rozšíří mimo dásně až do kosti. V této fázi již zuby začínají vypadávat a zápach z úst, krvácení a bolestivost dásní se mohou jen prohlubovat. V této fázi je nezbytné navštívit lékaře.

3. Nedostatek vitamínů

Věděli jste, že vaše strava ovlivňuje také zdraví vašich dásní? Nedostatek vitamínu C a K může způsobit krvácení dásní. Vitamín C je nezbytný pro tvorbu kolagenu, který udržuje dásně zdravé, a vitamín K ovlivňuje srážlivost krve. Dostatečná dávka obou vitamínů může snížit riziko krvácení dásní.

4. Těhotenství

Těhotné ženy mají vyšší pravděpodobnost krvácení z dásní. Podle Americké dentální asociace způsobují hormonální výkyvy zvýšený průtok krve a citlivost dásní, které jsou tak náchylné ke krvácení.

iZdroj fotografie: Pexels

5. Kouření

Kouření je spojeno nejen se zvýšeným rizikem zabarvení zubní skloviny a vzniku zubního kazu. Může také ovlivnit zdraví vašich dásní. Kouření je totiž hlavním rizikovým faktorem pokročilého onemocnění dásní. 

6. Nadměrné čištění zubů

Špatná ústní hygiena je hlavní příčinou krvácení, ale věděli jste, že problémem může být i nadměrné čištění zubů? Příliš tvrdý kartáček a nešetrné čištění zubů může vést ke krvácení dásní.

Co dělat, když vám krvácejí dásně

Pokud včas přijmete správná opatření, můžete se vyhnout negativním následkům. 

Čistěte si zuby dvakrát denně

Pravidelné čištění zubů zkrášluje váš úsměv a udržuje dásně zdravé. Obecné doporučení je čistit si zuby dvakrát denně po dobu dvou minut. Při čištění zubů používejte jemné krouživé pohyby a nespěchejte. Pokud se obáváte přílišného tlaku na dásně, vyberte si zubní kartáček s měkkými vlákny nebo si pořiďte elektrický kartáček se senzorem tlaku, abyste zdokonalili svou techniku.

Denně používejte zubní nit

Zubní nit je skvělý způsob, jak odstranit bakterie z těžko přístupných míst. Dávejte pozor, abyste si zubní nití nezasahovali do linie dásní a neublížili si tak.

Vyhněte se tabáku

Užívání tabáku je další příčinou onemocnění dásní. Přestat kouřit může výrazně snížit riziko krvácení dásní a dalších zdravotních problémů v ústní dutině.

Dopřejte si stravu bohatou na živiny

Zaměřte se na vyváženou stravu, abyste získali správné množství základních mikroživin. Zvláštní pozornost věnujte vitamínu C. Jezte více pomerančů, brokolice a paprik. Při krvácení dásní je vaším přítelem také vitamín K, kterého je dostatek v listové zelenině, jako je kapusta a špenát.

Pravidelně navštěvujte svého zubaře

Nezapomeňte pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře. Během preventivních prohlídek může sledovat stav vašich dásní a včas odhalit případné problémy.

Jak řešíte případné krvácení dásní?


Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články