Nevysvětlitelná sladká chuť v ústech může být příznakem vážných zdravotních problémů. Kdy navštívit lékaře?

Ačkoliv je pro většinu lidí sladká chuť v ústech uspokojující, pokud ji pociťujete, aniž byste něco jedli, může jít o příznak nebezpečného problému.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sladká chuť je jednou z pěti základních chutí, které dokáží rozeznat naše chuťové pohárky – mezi další patří kyselost, slanost, hořkost a nedávno potvrzená chuť umami. Za normálních okolností ji můžete pociťovat po konzumaci potravin, které obsahují cukr či med, nebo po konzumaci ovoce. Pokud však pociťujete sladkou chuť v ústech náhle, aniž byste něco jedli, mohlo by se podle odbornice Alana Biggers jednat o příznak, který vás varuje před nebezpečím. 

Příčiny sladké chuti v ústech  

Náhlá a bezdůvodná sladkost v ústech je podle odborníků problém, o kterém se díky studiím dozvídají stále něco jiného – jde totiž o velmi neobvyklý a málo častý příznak, a proto se jeho výzkumem zabývá řada organizací. Z dosavadních výsledků se bezdůvodná sladká chuť v ústech přičítá:  

  • Metabolickým problémům jako je cukrovka, ketóza nebo porucha štítné žlázy. Ty totiž mohou ovlivnit chuťové schopnosti našeho organismu, v důsledku čehož pacient pociťuje náhlou a bezdůvodnou sladkou chuť v ústech. 
  • Virům, které napadají pacientovu schopnost čichu, což může mít za následek sladkou chuť v ústech.
  • Bakteriím, které mohou způsobit infekci v dutinách, nose a krku a které mohou způsobovat sladkou chuť v ústech.
  • Neurologickým problémům jako je mrtvice, záchvatovitá porucha nebo epilepsie – jedním z příznaků těchto onemocnění je totiž sladká chuť v ústech. 
iZdroj fotografie: Depositphotos
  • Těhotenství, neboť mnoho žen pociťuje v raných fázích těhotenství zvláštní chuť v ústech, kterou lze přirovnat ke sladké nebo kovové chuti. 
  • Gastroezofageální refluxní chorobě (GERD), během které se žaludeční kyselina vrací do krku a úst, což může mít za následek pocit sladké chuti v ústech. 
  • Malobuněčnému karcinomu v plicích, jehož jedním z příznaků může být právě sladká chuť.

Kdy byste měli navštívit lékaře?

Pokud pociťujete bezdůvodnou sladkou chuť v ústech zřídka, která vždy sama od sebe odezní, pravděpodobně se nemáte čeho obávat. Problém však nastává v momentě, kdy tento příznak pociťujete pravidelně nebo ve stále větší míře – v takovém případě byste měli co nejdříve navštívit svého lékaře, který vám pomůže stanovit vhodnou léčbu. 

iZdroj fotografie: Pexels

Vyšetření bude pravděpodobně probíhat tak, že se vás lékař zeptá na vaši anamnézu, která může ovlivnit pravděpodobnost vzniku určitých onemocnění, a poté se pokusí určit příčinu sladké chuti ve vašich ústech provedením některého z diagnostických testů, což může být například: 

  • krevní test ke kontrole hladiny hormonů a cukru v krvi
  • krevní test ke zjištění bakteriálních a virových infekcí
  • skenování mozku ke kontrole neurologické aktivity 
  • CT nebo MRI ke kontrole plic

Prevence sladké chuti v ústech

Stejně tak, jako se dá předcházet téměř každému problému, můžete předcházet i bezdůvodné sladké chuti v ústech. Prevence zahrnuje především konzumaci čerstvých potravin, včetně ovoce, zeleniny a libových bílkovin. Vyvarovat byste se měli produktům, které obsahují hodně cukrů, protože zvyšují riziko výskytu onemocnění, která jsou spojena se sladkou chutí v ústech, jako je například cukrovka 2. typu. Dále byste se měli řídit pokyny vašeho lékaře, který stanoví přesnou léčbu. 

Jaké zkušenosti máte s bezdůvodnou sladkou chutí v ústech vy?

Zdroj: Medicalnewstoday & Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články