Proč ženy vousatí? Dříve, než chloupky vybělíte či vytrháte, zaměřte se na příčinu. Problém může být hlubší

Ačkoliv růst chloupků na bradě obvykle nebývá důvodem k obavám, v některých případech může jít o známku závažného zdravotního problému.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Chloupky na bradě obvykle nejsou důvodem k obavám. Za jejich výskytem mohou zpravidla stát hormonální změny, stárnutí nebo dokonce také genetika. Jak ovšem říká Dr. Cynthia Cobb, pokud se vyskytují ve velkém množství, mohou být také známkou závažného zdravotního problému, který vyžaduje co nejrychlejší léčbu. Je proto důležité, abyste v takovém případě zakročili co nejdříve a včas kontaktovali svého praktického lékaře, který vám pomůže diagnostikovat příčinu této nepříjemnosti. 

Co je příčinou chloupků na bradě?

Určitý druh chloupků na bradě má naprosto každý. Začínají se objevovat především během puberty, kdy se u člověka zvyšuje produkce hormonu androgenu, což vede ke zvětšení folikul a následnému růstu terminálních chlupů, které pomáhají regulovat tělesnou teplotu. Hladina tohoto hormonu se však může s postupem stárnutí, přibývání na váze, těhotenství a menopauzy měnit a může způsobit nadměrný nebo naopak žádný růst těchto chloupků.

iZdroj fotografie: Pixabay

Je ovšem důležité poznamenat, že i mírné zvýšení hladiny androgenů nebo nerovnováha mezi mužskými a ženskými pohlavními hormony v lidském těle může mít za následek více terminálních chloupků na místech, kde se předtím nikdy nevyskytovaly, jako například na bradě. Ačkoliv tedy může jít o běžný problém, v některých případech může být nadměrný růst chloupků také známkou skrytého zdravotního problému. 

Kdy jsou chloupky na bradě zdravotním problémem

V některých případech mohou být chloupky na bradě červeným signálem, že se může dít něco závažného s vaším zdravím. Pokud se objevují v nadměrném množství, mohou být známkou onemocnění zvaného hypertrichóza, které postihuje 5 až 10 % žen v plodném věku a může způsobovat tmavé, hrubé ochlupení na bradě, horním rtu, hrudníku, břiše a zádech. Ačkoliv přesná příčina tohoto problému doposud není známa, mez faktory přispívající jejímu vzniku patří:  

  • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS): Vedle nadměrného nebo nežádoucího ochlupení se u lidí s PCOS často vyskytuje také přibývání na váze, silná menstruace, bolest hlavy, akné, kožní problémy, skvrny v kožních záhybech.
  • Cushingův syndrom: Toto onemocnění vzniká v důsledku dlouhodobého působení vysokých hladin hormonu kortizolu na vaše tělo. Může k němu dojít, pokud dlouhodobě užíváte kortikosteroidy nebo pokud se vystavujete nadměrnému stresu.
  • Vrozená hyperplazie nadledvin:  Jedná se o mírnější formu genetického onemocnění známého jako vrozená hyperplazie nadledvin. Tento stav je velmi vzácný a ne vždy způsobuje příznaky. 

Jak se chloupků na bradě zbavit

Chloupkům na bradě se bohužel nelze nijak bránit. Existuje však několik možností, jak se jich snadno zbavit, a to zejména:

  • pomocí pinzety
  • holením
  • depilací voskem 
  • profesionálním navlékáním nití
  • profesionální cukrováním
  • laserovou epilací
  • elektrolýzou
iZdroj fotografie: Freepik

Pokud zvolíte holení, pravděpodobně budete muset provádět tento způsob častěji a opětovný růst chloupků se vám bude zdát hrubší. Na rozdíl však od všeobecného přesvědčení vám chloupky ve skutečnosti nenarostou silnější a hustší – jen se tak jeví, protože jejich konečky jsou po oholení spíše tupé a silné než zúžené.

Jaké se zbavujete nevzhledných chloupků na bradě vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články