Úleva od rýmy už za 30 minut: Naši předkové si s ní dokázali poradit i bez chemie. Osvědčené triky dnes už skoro nikdo nezná

Nachlazení a ucpaný nos patří mezi nejčastější problémy během podzimních a zimních měsíců. S rychlou úlevou vám pomohou tyto přírodní prostředky.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Nachlazení a ucpání nosu jsou problémy, které trápí lidi především během zimních a podzimních měsíců. A ačkoliv mohou mít mnoho příčin, není nutné, abyste kvůli nim vždy hledali lékařskou pomoc – odborník vám maximálně předepíše léky či kapky pro úlevu od nepříjemných pocitů. Jak ovšem říká Stacy Sampson, pomoci si můžete i vy sami, a to naprosto přirozenou cestou. Existuje totiž hned několik přírodních prostředků, které můžete vyzkoušet pro rychlou léčbu. 

1) Červená cibule a česnek

Červená cibule a česnek patří mezi velmi cenné druhy zeleniny, které jsou v medicíně známé již od nepaměti. Pokud jste nachlazení a trápí vás ucpaný nos, snažte se je přidávat do co nejvíce pokrmů, ovšem ještě lépe budou účinkovat, pokud je sníte syrové (můžete je například přidat na chleba nebo do salátu). Obě tyto blahodárné potraviny obsahují velké množství antioxidantů a dalších důležitých látek, které čistí dýchací cesty, podporují krevní oběh a posilují obranyschopnost imunitního systému. 

2) Štiplavý zázvor

Zázvor je často označován za nejsilnější přírodní léčivo vůbec. Ačkoliv se do mnoha pokrmů u nás nepřidává, můžete si z něj udělat například léčivý čaj nebo ho nastrouhaný smíchat s medem a hmotu po lžičce konzumovat každý den. Pokud si chcete ulevit od bolesti krku a nachlazení, nakrájejte 2 centimetry dlouhý kus kořene na malé kousky, uvařte ho ve vodě, poté sceďte a vychutnejte si teplý čaj. Pokud jste odvážnější, můžete jej také jíst samotný – stačí ho jen rozžvýkat. 

3) Jablečný ocet

Jablečný ocet je další zázračná potravina, kterou lze v domácnosti využít na tisíce různých způsobů. Abyste se zbavili nachlazení a případně ucpaného nosu, připravte si z něj následující směs, která vám pomůže rozpustit nahromaděný hlen: Smíchejte 2 decilitry vody, 2 decilitry jablečného octa a 1 polévkovou lžíci medu (pokud si tedy chcete nápoj alespoň trochu osladit). Nápoj následně pijte 3krát denně, dokud nepocítíte požadovanou úlevu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Nosní sprej z mořské vody

Pokud chcete jednoduché a rychlé řešení, jak se zbavit ucpaného nosu a vyléčit nachlazení, můžete vyzkoušet použít nosní spreje na bázi mořské vody. Ty lze zakoupit v každé lékárně a stačí jeden nebo dva střiky a výsledky pocítíte ihned. Můžete si dokonce vyrobit i svůj vlastní roztok, ovšem pokud chcete být opatrní, raději se poraďte s lékaři – téměř všechny výrobky vás vyjdou většinou pouze na pár korun. 

5) Aromatický křen

Dalším účinným řešením, jak se zbavit nepříjemného nachlazení a ucpaného nosu, je použití aromatického kořene křenu. Ten stačí jednoduše nastrouhat, poté nabrat jednu malou čajovou lžičku a kroužit si s ní v ústech, dokud neucítíte sílu této potraviny. Během několika vteřin byste měli mít nutkání se jít vysmrkat a vaše dýchací cesty budou opět krásně uvolněné. 

Jak se výše uvedené přírodní léky osvědčily vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Michaela Kuklová překonala rakovinu, ale o lásku nestojí. „Když se zamiluji, lítám v tom jak malá holka, takže jsem si lásku zakázala,“ říká
Události247
Události247
Ukrajina konečně vysvětlila důvod spojenectví Putina a Lukašenka. Pro svět to znamená nevídanou hrozbu
VědaŽivě
VědaŽivě
I zkušení řidiči se na silnici dopouští mnoha chyb. Nehoda může skončit smrtí celé posádky
adbz
adbz
Praktická rýže v pytlíku není dobrá volba. Přispívá ke vzniku cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění