Přírodní alternativy ibuprofenu aneb Jak utlumit bolest bez vedlejších účinků

Pomocníkem proti bolesti nemusí být pouze volně prodejná analgetika. Zmírnit utrpení pomohou běžné věci kolem vás – bylinky, koření, ale také teplo nebo chlad.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé si zvykli uchylovat se při každé bolístce k růžové (nebo bílé) tabletce. Věděli jste ale, že když budete ibuprofen aj. mlsat často, že přestanou účinkovat nebo vás dokonce bude bolest trápit jen kvůli tomu? Vyhněte se nepříjemným vedlejším účinkům, šetřete játra i peněženku. Kolem vás je přírodních analgetik a způsobů, jak si pomoct od bolesti, více než dost. Doktorka Monisha Bhanote doporučuje při méně závažných bolestech vyzkoušet napřed přírodní alternativu. Co se nabízí?

Bylinky

Síla bylinek je všeobecně známá a hodně lidí se k nim začíná navracet. Proti bolesti využijete hlavně tyto tři rostliny.

  • Kopřiva je známá pro své protizánětlivé účinky. Ulevuje od bolesti hlavně při osteoartróze a revmatoidní artritidě.
  • Vrba nejenže pomáhá proti bolesti, ale také snižuje horečku, působí protizánětlivě a má protisrážlivý účinek.
  • Kočičí dráp je popínavá rostlina pocházející z Amazonie. Obsahuje vysoké množství antioxidantů a působí protizánětlivě. Od nepaměti byla používána k léčbě bolesti šamany.

Koření

  • Kurkuma je koření původem z Indie. Je součástí kari. Kurkumin je protizánětlivý a snižuje otoky.
  • Zázvor pomáhá při nevolnosti a zvracení, ale má své protizánětlivé účinky a může působit jako analgetikum.
  • Hřebíček obsahuje přírodní lék proti bolesti nazývaný eugenol. Můžete ho najít v některých volně prodejných lécích proti bolesti. Na bolavý zub dokonce doporučují babské rady skousnout hřebíček a nechat v ústech u zubu.

Kadidlo

Kadidlo je pryskyřice ze stromů Boswellia. Často ho využívá ájurvédská medicína. Vyrábí se z něj tinktury, tablety nebo obklady pro místní léčbu. Má protizánětlivé účinky a působí proti bolesti. Používá se hlavně při artritidě, astmatu, celkovém zánětu v těle a na poškozenou či podrážděnou kůži.

iZdroj fotografie: Freepik

Akupunktura

Akupunktura pochází ze staré čínské medicíny. Má za úkol snížit bolest tím, že se do přesně stanovených míst na kůži zapichují tenké jehličky. Zkušení akupunkturisté by měli znát správné body, kam jehlu umístit, aby přinesla kýženou úlevu. Mechanismus zmírnění bolesti funguje tak, že po stimulaci přesně vybraných bodů pomocí jehel tělo uvolní serotonin (látka, která vyvolává dobrý pocit v mozku). Procedura snižuje stres a podporuje hojivé procesy v těle. Používá se při migrénách, bolestech kolech, bolestech svalů a úponů a fibromyalgii zad a krku.

Teplo a chlad

Nejběžnější a nejjednodušší domácí léčba bolesti je přikládání chladivých nebo hřejivých obkladů. Použití ledového obkladu se hodí ke snížení otoku a zánětu při natažení svalu, šlachy nebo vazu. Studený obklad se dá použít také při bolestech hlavy nebo na bolest v kříži. Teplé obklady se hodí na artritické bolesti kloubu. Vlhké teplo pomáhá více než led.

Kdy k lékaři

Domácí metody můžete použít jako podpůrné metody, než zaberou analgetika. Také je můžete použít při nízké intenzitě bolesti místo analgetik. Pokud ale bolest dosahuje závratných výšin, lepší než mlátit hlavou do zdi je uchýlit se k tabletám ibuprofenu nebo se poradit s lékařem. Zvláště je-li bolest obtížně zvládnutelná nebo opakovaná.

Co používáte na bolest vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články