Bolest kolen má 5 příčin: Patří mezi ně zánět kloubů a nadváha, velkou pozornost je však potřeba věnovat bakerově cystě

Pokud jste se uhodili do kolena, příčina bolesti je jasná. Bolest kolen ale nemusí pocházet jen ze zranění. Příčin je mnohem více.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bolest kolene nebo kolen je nejčastější problém, který vás v této oblasti může trápit. Kolenní kloub má velmi složitou anatomickou stavbu, takže důvody pro bolest mohou být velmi různorodé. Doktor William Morisson zdůrazňuje, že pro správnou diagnostiku a léčbu je zapotřebí navštívit odborníka. Zde je shrnutí těch nejčastějších příčin, z jakých vás mohou (ale nemusí) bolet kolena.

1)    Zranění

Nejčastější příčinou bolesti kolene je zranění. Koleno se dá poškodit mnoha způsoby, vždy záleží na tom, v jaké situaci k poranění došlo. Většinou se tak děje při sportu. Velmi často jde o natržení vazů nebo chrupavky, podvrtnutí kolenního kloubu, přetažení, výrony a další. I obyčejný úder ze strany do kolene způsobí podlitinu a otok, že vyvolá bolest v oblasti kolene.

2)    Zánět kloubů

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které se vyskytuje velice často u starších lidí. Zánět v kloubu se projevuje bolestí, otokem, ztuhlostí a teplejší kůží v oblasti kolene. Jedná se o velmi bolestivý a nepříjemný stav, který vyžaduje na jedné straně odpočinek, na straně druhé přiměřenou aktivitu a jemné cvičení.

3)    Nadváha

Kolena vás mohou bolet v důsledku nadváhy a obezity. Každý kilogram navíc znamená 2 kg navíc pro koleno. Pokud se u vás bolest kolen ještě neobjevila, ale víte, že máte s váhou problém, určitě zkuste udělat něco pro její redukci. Nadváha a obezita výrazně zvyšuje riziko vzniku bolesti kolen a osteoartrózy.

4)    Následek přetěžování

Klouby tlumí veškeré nárazy vašeho těla během pohybu. Pokud se intenzivně věnujete tréninku, je to skvělý způsob, jak udržet své tělo zdravé. Všeho moc ale škodí. Vysoká zátěž může nastartovat, rozvinout a zhoršit bolest kolen. To platí také pro lidi, kteří vykonávají povolání, kdy jsou stále na nohou – stojí, chodí, klečí a zvedají se, případně ještě zvedají těžká břemena. Patří sem například číšníci, stavební dělníci, elektrikáři, úklidový personál nebo také zdravotní sestry.

Starší žena na prohlídce kolene u doktora iZdroj fotografie: Freepik

5)    Bakerova cysta

O Bakerově cystě možná slyšíte poprvé, proto se budete divit, že jde o poměrně častý problém u dospělých i u dětí. Jedná se o cystu naplněnou tekutinou, která se nalézá na zadní straně kolene. Často se diagnostikuje právě srovnáním obou zákolenních jamek ve vzpřímené poloze jako boule. Může na sebe upozornit bolestí, tlakem, sníženou pohyblivostí kolene, ale může být také objevena náhodou a nečinit žádné potíže. Většinou se sama vstřebá. Pokud roste, je třeba lékařského zásahu.

Víte, z čeho bolí kolena vás?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Folklorní tanečníci v krojích zaskočili porotu, když začala hrát skladba od Michaela Jacksona. „Každý to bude chtít tančit,“ prohlásil Slávik
Události247
Události247
Špatná zpráva pro Putina: Tisíce Rusů si dobrovolně volají s Ukrajinci a prosí je o pomoc
VědaŽivě
VědaŽivě
Proč je ženám pořád zima? Pro zimomřivost je více předpokladů, problém spočívá v hormonech
adbz
adbz
Luštěniny ani kyselé zelí nemusí nadýmat. Klíč je ve správné přípravě