Proč kýcháme několikrát za sebou: Příčiny a jak to zastavit

Kýchání je přirozená reakce těla, se kterou se postupem času setká naprosto každý. Pokud vás však trápí příliš často, může se jednat například o příznak alergie.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kýchání je přirozený reflex, kterým lidské tělo podle lékařky Alana Biggers odstraňuje nahromaděné nečistoty z nosu. Někdy se však může stát, že k této reakci dochází častěji, než je běžné, přičemž ji doplňují další nepříjemnosti, jako je například svědivost, vodnatý výtok nebo ucpání nosu. Takový problém může být vyvolaný různými faktory, včetně studeného nebo suchého vzduchu, vzrušením, ale také nemocemi, jako je alergická rýma, infekce nebo dokonce epilepsie. 

Proč musíte neustále kýchat 

Kýchání je reflex, při kterém dochází k rychlému vypuzení vzduchu z plic do nosu, aby tělo dokázalo vyčistit všechny nahromaděné nečistoty. Obecně se však jedná o přirozenou reakci organismu, která nesvědčí o žádné neobvyklé příčině – podle výzkumů kýchne přibližně 95 % lidí v průměru až čtyřikrát denně. Je ovšem důležité říci, že k tomuto reflexu může dojít také v důsledku různých onemocnění a potíží, které byste rozhodně neměli podceňovat. 

Časté kýchání se objevuje zejména při nachlazení, kdy k němu může docházet často a několikrát za sebou. Může se však jedna také o důsledek jiných faktorů, jako je například náhlé vystavení se jasnému světlu, přeplněný žaludek nebo studený dech (stává se také, že záchvaty kýchání jsou důsledkem psychologických onemocnění mozku, zejména epilepsie). Někteří lidé pak také kýchají pod vlivem sexuálního vzrušení a jiní zase ihned poté, co se probudí. 

Další možné příčiny 

Příčinou neustálého kýchání pak také může být nealergická eozinofilní rinosinusitida, což je onemocnění, během kterého dochází k zapojení krevních buněk do imunitní reakce v nosní sliznici. Mezi příznaky tohoto problému patří záchvaty kýchání, vodnatý výtok z nosu, pocit ucpaného nosu a oslabený čich. Další možnou příčinou je vazomotorická nealergická rýma – jedná se o nadměrnou reaktivitu nosní sliznice s náhlým začátkem, jejímiž příznaky jsou taktéž ucpání nosu, vodnatý výtok a kýchání. 

iZdroj fotografie: Pexels

Je ovšem důležité brát na vědomí, že v případě tohoto onemocnění se ve výtoku z nosu neobjevují žádné eozinofily, a pokud na sobě provedete alergologické testy, mohou být negativní. Kromě toho se příznaky objevují náhle a po odstranění vyvolávajícího faktoru (jako je například studený nebo suchý vzduch, různé pachy či kouř) ihned ustupují. Záchvaty kýchání pak mohou být také důsledkem hormonálních vlivů, zejména fyziologicky zvýšené hladiny estrogenu během puberty, těhotenství nebo při užívání antikoncepce.

Nekončící kýchání a alergeny ve vašem okolí 

Za alergické a často také nekončící kýchání jsou zodpovědné především pyly rostlin, roztoči nebo plísně. Tyto alergeny totiž způsobují uvolňování histaminu, který působí na nosní sliznici a dráždí smyslová nervová zakončení v této oblasti. V tomto případě se také mohou objevit příznaky, jako je vodnatý čirý výtok z nosu, poškození kůže okolo nosu, škrábání v krku a neustále ucpaný nos. Pokud vás trápí některý z těchto nebo výše uvedených příznaků, raději navštivte svého praktického lékaře nebo alergologa, který vám předepíše vhodné léky.

Jak často kýcháte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články