Dámy, mějte oči na stopkách, když se vaše perioda zpozdí. Krom těhotenství, může jít o zásadnější zdravotní problémy s nutností podchytit je včas

Občas se může stát, že je menstruační cyklus nějakým způsobem narušen či přerušen. Je pro to mnoho důvodů, zde uvádíme 10 nejčastějších.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Délka menstruačního cyklu je zcela individuální. U zdravé ženy by se měla pohybovat okolo 28 dní. Odchylka, kterou není potřeba řešit, je asi týden. Tudíž nejméně 21 až nejvíce 31 dní. Normální je, že při dospívání a v začátcích menstruace bývá poměrně nepravidelná. Pokud vám to nezpůsobuje vyložené problémy, není důvod k panice. Jestliže byste však měla mít cyklus pravidelný, ale on takový není, můžete to mít na svědomí jeden z těchto 10 důvodů.

1. Příliš nízká či vysoká hmotnost

Menstruace přímo závisí na množství tuku v těle. A právě tuk je hlavní místem, kde se ukládá ženský hormon estrogen. Proto pokud je procento tuku ve vašem těle menší než 20%, může to způsobovat problémy s vaší periodou. Obezita i podvýživa mohou způsobit až úplné vymizení menstruace a neplodnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

2. Vitaminóza a nedostatečný přísun živin

Jak jsme již zmínili, strava dokáže významně ovlivnit váš cyklus. Jakmile vašemu tělu nějaká důležitá látka chybí, je tělo schopné pozastavit některé podřadnější procesy. Nedostatek vitaminů a živin může tedy zapříčinit i několikaměsíční menstruační pauzu.

3. Příliš mnoho stresu zatíží váš organismus

Všichni asi víme, že dlouhodobý stres má neblahý dopad na organismus. Může dojít k náhlému nárůstu hmotnosti nebo zhubnutí, a také k narušení pravidelnosti vašich dnů. A nedostatek spánku a časté změny denního režimu mohou přímo způsobit zastavení vaší menstruace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. Hormonální změny a antikoncepce

Nejčastější z příčin nepravidelností měsíčků je to, že jsou vaše hormony v nerovnováze. Tudíž i hormonální antikoncepce může způsobovat výchylky i několik měsíců po jejím vysazení. Náš hormonální systém je velice křehký a náchylný na nečekané změny, které mohou mít dlouhodobý dopad.

5. Těhotenství a mateřství vámi otřesou

Jak během, tak i po těhotenství, jsou hladiny hormonů, jak na horké dráze. Jejich výkyvy se snaží co nejlépe přizpůsobit vašemu stavu. Na vině může být i takzvaný mléčný hormon, který je produkován při kojení a potlačuje vylučování hormonů ve vaječnících. Tím opět dochází k vychýlení cyklu či k pozastavení periody.

iZdroj fotografie: Pixabay

6. Onemocnění krve a vážné problémy s ní

Abnormální počet krevních tělísek také může narušit váš cyklus. Při vašich dnech z vás vyjde až 100 ml krvavého výtoku. Zcela pochopitelně pak různé poruchy spojené s krví ovlivní i vaše měsíčky. Dojít může k dlouhým pauzám, ale také k příliš silnému krvácení.

7. Infekce a záněty vašich orgánů

Toto je další z nejčastějších příčin nepravidelností. Pokud se záněty nebudou rychle řešit a léčit, mohou zanechat i závažnější stopy než jen zastavení cyklu. Mohou vést až k úplné a trvalé neplodnosti. Proto je včasná léčba těchto onemocnění naprosto stěžejní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

8. Špatná funkce ženských orgánů, vaječníků

Ani poruchy funkce vaječníků nejsou ojedinělým problémem. Pokud mají tyto orgány potíže, váš cyklus to nevyhnutelně ovlivní. Tělo se vám pokusí dát signál, že něco není v pořádku. Příčinou mohou být například cysty, které naštěstí ve většině případů samy zase zmizí.

9. Onemocnění nesouvisející s gynekologií

Narušení vaší menstruace může být způsobeno i jinými vážnými chorobami. Tělo se jim totiž brání, a tak méně důležité procesy jednoduše zanedbává. Problém je ovšem rozeznat, kdy jsou vaše nepravidelnosti vážné a kdy jde jen o něco banálního.

iZdroj fotografie: Depositphotos

10. Geny a dědičnost, nepravidelnost je naprosto normální

Pouze 5 % žen trpí poruchou pravidelnosti cyklu celý život. A nic z výše uvedeného se jich zkrátka netýká. Na vině jsou pouze geny. Problémy pak většinou nastávají při pokusech o otěhotnění. Avšak s odbornou pomocí by se to mělo podařit.

Zdroj: Parents, Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Zobrazit další články