Mravence v nohách nebo rukách měl pravděpodobně ve svém životě jednou každý z nás. Zde se dozvíte, co tento příznak ve skutečnosti znamená.
Pravděpodobně se vám už také stalo, že potom, co jste stáli nebo seděli delší dobu v jedné poloze, začali jste cítit v nohách nebo rukách mravenčení. Zamysleli jste se však někdy nad tím, co to vlastně znamená? Ačkoliv jde podle odbornice Carol DerSarkissian o velmi neškodnou nepříjemnost, která denně postihuje miliony lidí na celém světě, je dobré vědět, jaké může mít mravenčení možné důsledky a co dělat, abyste jej co nejrychleji zastavili.
Co mravenčení znamená a kdy se může objevit
Pocit mravenčení v těle nebo obecně brnění, necitlivost a píchání na některé z vašich končetin, se nazývá parestézie. Ta nejčastěji vzniká na rukou, pažích, nohou nebo chodidlech, ovšem v některých případech se může objevit také v jiných částech těla. Jak ale možná sami víte, tento příznak se často objevuje bez jakéhokoliv předchozího varování, a přestože není nijak bolestivý, může být velmi nepříjemný a způsobit nepěkné dopady na vaše zdraví.
Parestézie čas od času postihne každého z nás, a to především jako důsledek setrvání delší doby v jedné poloze – člověk má tak často pocit, jakoby ho někdo píchal tisíce jehlami nebo ho kousaly stovky mravenců. Tento problém zpravidla způsobuje neustále vyvíjený tlak na určitý nerv, přičemž samozřejmě existují také ojedinělé případy, kdy tento příznak může být důsledkem úrazu nebo onemocnění poškozující nervový systém, jako je například nádor (viz. chronické mravenčení).
Jak dlouho parestézie trvá a její možné následky
Parestezie způsobuje, že některá z vašich končetin znecitliví a následně ztuhne, přičemž však zůstává zcela ohebná – tím se také zvyšuje citlivost postižené části. Necitlivost však zmizí v momentě, kdy tlak vyvíjený na daný nerv ustane a opět se obnoví váš krevní oběh. Stačí se pomalu hýbat, protahovat končetiny, nebo je masírovat. Pocit mravenčení pak postupně začne odeznívat a nakonec úplně zmizí.
Stejně jako každý jiný příznak může mít i mravenčení potenciální následky, a to i přesto, že se jedná o nevinný problém. Jde především o oběhové problémy, problémy s nedostatkem spánku (když vás parestézie postihne během spánku), potíže s chůzí nebo řízením a zvýšené riziko pádu.
Dejte si pozor na chronické mravenčení
Pokud se pocit mravenčení ve vašem těle vyskytuje pravidelně, možná máte co dočinění s chronickou parestézií. V takovém případě se obvykle jedná o příznak neurologického onemocnění nebo traumatického poškození nervů, které může být způsobeno především poškozením centrálního nervového systému, jako je mrtvice, roztroušená skleróza nebo encefalitida. Základní příčinou tohoto problému však může být také nádor nebo poranění cév, a proto byste měli v případě chronické parestezie co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.
Jak často se potýkáte s parestézií vy?