Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává

Káva může u mnoho lidí způsobit únavu či ospalost, ale sama nemusí být důvodem. Co je tedy spojené s únavou a konzumací kávy?
i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ranní šálek kávy, odpoledne ledové americano a po večeři dezert s kávou bez kofeinu. Pokud jste také (stejně jako 58 % populace) milovníkem kávy, tak vám to pravděpodobně bude znít povědomě. Průměrný konzument totiž vypije až tři šálky kávy denně. Je jasné, že kávu pijeme především pro získání energie z kofeinu. Proč vás ale káva může i uspat?
Kofein může narušit váš spánkový cyklus

„Molekuly kofeinu blokují adenosinová receptorová místa, čímž si naše tělo a mysl myslí, že nejsme tak unavení i přesto, že uvnitř můžeme být naprosto vyčerpaní,“ říká Dr. Greene. V určitém okamžiku objem adenosinu nahradí účinky kofeinu a my budeme mít o to větší potřebu jít spát. Jinými slovy to znamená, že při pití příliš velkého množství kofeinu se později dostaví několikanásobně větší únava. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

To může vést k tzv. kávovému cyklu, při kterém pijete veliké množství kávy, abyste zůstali vzhůru co nejdéle, a následně se probudíte extrémně unavení a ospalí. Vědci o tomto cyklu hojně diskutují a uvádějí, že ranní pocit únavy vede k vysokému užívání kofeinu, což je spojeno se zhoršením kvality spánku. 

Jak podle Dr. Greena předejít únavě

Studie Nutrients z roku 2018 říká, že citlivost na kofein je genetická. To znamená, že stejná káva, která vám poskytne zvýšení energie, může někomu jinému způsobit nespavost. Dr. Greene doporučuje konzumovat jen 50 až 100 mg kofeinu (jeden až dva šálky černé kávy) denně, tím předejdete zaběhnutím do „kávového cyklu“.

Vyhněte se přidaným cukrům či jiným kalorickým ochucovadlům. Dále také můžete zkusit zaměnit klasické mléko za rostlinné, třeba je chyba zrovna zde. A pokud pijete kávu spíše kvůli chuti, uvažujte o konzumaci bezkofeinového druhu či čaje. 


iZdroj fotografie: Depositphotos

Zkuste „kávového šlofíka“ pro lepší koncentraci 

I když by se to mohlo zdát nerozumné, můžete zkusit vypít kávu těsně před krátkým spánkem a usnout tak, než kofein začne působit. Ve studii publikované v časopise „Psychophysiology“ zkombinovalo dvanáct taxikářů patnáctiminutový spánek s 200 mg kofeinu či placebem.

Kofein zvýšil pozornost řidičů, jak měl, a ti se necítili vůbec unavení. Vyšlo tak najevo, že kombinace kávy a spánku je lepší než samotné pití kávy. Účinky se projevily i u jedinců, kteří nedokázali usnout při krátkém spánku úplně.  

Zdroj: The Healthy

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 521 hlasů
Nahlásit chybu
DámskýDeník
Policie musela vyrazit dveře, aby se dostala do domu, kde měl být údajně otec s dcerami. To, co za nimi našla, nikdy předtím neviděli
Události247
Prezidenta hlídají ti nejlepší policisté. V případě Zemana je jejich práce ale někdy řehole
VědaŽivě
Slavné starověké stavby, o kterých si většina myslí, že je postavili zástupci mimozemské civilizace. Jaká je ve skutečnosti pravda?
adbz
Špatné zlozvyky, které dělají z vašeho domova hotový chaos a smetiště. Přitom jde o úplné maličkosti