Domácí prostředky proti průjmu: Silná káva, hořká čokoláda nebo vařená mrkev

Pokud vás zastihl nepříjemný průjem, rozhodně nemusíte ihned utíkat pro drahé léky. Skvělé vám postačí tyto domácí prostředky, které účinkují ihned.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Průjem je nepříjemný problém, který může postihnout každého, a to naprosto kdykoliv. Mezi jeho nejčastější příčiny však patří především konzumace nevhodné stravy, potravinové alergie nebo také střevní podrážděnost – v každém případě se však jedná o velmi nepříjemnou záležitost, která vám dokáže pokazit den. Abyste se jej zbavili, nemusíte podle Dr. Alan Carter kupovat drahé léky z lékáren. Skvěle vám totiž postačí tyto přírodní prostředky, které již se vší pravděpodobností máte u sebe doma ve spíži. 

1) Dvě polévkové lžíce kávy

Ačkoliv to může znít paradoxně, káva patří mezi nejlepší domácí prostředky proti nepříjemnému průjmu. Pomoci vám může již 1 až 2 čajové lžičky mletých zrn – látky obsažené v tomto oblíbeném nápoji totiž disponují díky dostatku tříslovin účinnými zácpovými účinky. Jakmile vás tedy příště postihne tento problém, připravte si (nejlépe během dopoledních hodin) silnější kávu a jednoduše ji vypijte. 

2) Černý čaj 

Dalším výborným prostředkem proti nepříjemnému průjmu, který najdete pravděpodobně v každé domácnosti, je klasický černý čaj. Ten totiž stejně jako káva obsahuje třísloviny, které brání průchodu vody z těla do tlustého střeva, čímž zahušťují obsah stolice a pomáhají tak předcházet jejímu řídnutí. Stačí zalít jednu polévkovou lžíci tohoto oblíbeného nápoje sklenicí vroucí vody, nechat ji přikrytou alespoň 20 minut a hotový nálev poté pít 2 až 3krát denně. 

3) Vařená mrkev

Vařená mrkev je jeden z nejznámějších tradičních domácích léků proti průjmu a dalším nepříjemným problémům, jako je například bolest žaludku. Tato lahodná zelenina totiž obsahuje pektin, účinný antioxidant, který disponuje zklidňujícími účinky na střevní sliznici a také pomáhá doplňovat do těla potřebné minerální látky. Kromě toho jej pak mohou jíst také kojenci i starší děti – stačí si připravit chutnou polévku, která bývá ve většině případů velmi snadná a rychlá a každý si na ní rozhodně pochutná.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4) Obyčejná rýže a lněné semínko

Obyčejná rýže je další skvělý domácí lék proti průjmu, který navíc můžete kombinovat s vařenou mrkví. Obsahuje totiž dostatečné množství minerálů a pomůže zcela zasytit trávicí systém. Kromě toho vám pak tato oblíbená příloha dodá dostatek energetické potřeby a pomůže vám utišit hlad. Vhodné je pak při průjmu také lněné semínko, které problém potlačuje a má ochranný účinek na střevní stěnu. Většina odborníků jej také doporučuje k normalizace stolice. Stačí jíst 2 až 3 polévkové lžíce denně a budete se cítit mnohem lépe.

5) Borůvky a hořká čokoláda

Pro prevenci a léčbu průjmu se vyplatí sáhnout také po borůvkách nebo přípravcích na jejich bázi. Dejte si však pozor, aby tyto bobule byly vždy sušené, neboť pouze v takovém případě disponují protiprůjmovými účinky. Tuto schopnost mají zejména díky již zmíněnému pektinu, který je v nich obsažen, a doporučená léčivá dávka je zhruba 20 až 60 gramů sušených plodů nebo čaj z 1 gramu sušených listů. Dále vám pak také skvěle pomůže konzumace hořké čokolády (nejlépe s obsahem kakaa nad 70 %). Účinkuje totiž velmi podobně jako aktivní uhlí. 

Jak proti nepříjemnému průjmu bojujete vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články