Zářivě bílé zuby i bez zásahu zubaře. Oil Pulling je přírodní metoda, která zbavuje nažloutnutí, plaku i bakterií

Za vybělení zubů u vašeho zubaře dáte hromadu peněz, ale uvažovali jste někdy nad tím, že si zuby můžete vybělit i doma a za pomoci běžných přípravků či surovin?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sepsali jsme pro vás pár rad, díky kterým si vybělíte zuby bez zbytečných chemikálií z pohodlí vašeho domova. Pokud hledáte řešení pro vybělení zubů, ale nemůžete ho najít, tento článek je přesně pro vás. Poradí vám, jak využít běžné prostředky bez chemikálií, kterých se mnoho lidí ovšem trochu štítí. Tímto tématem se také zabývá dentistka Christine Frank.

Proč mají vaše zuby nažloutlou barvu?

Je mnoho faktorů, které způsobují, že vaše zuby ztratily lesklou, bílou barvu a místo toho je nahradila nažloutlá. Některé potraviny, které jíte, totiž způsobují zabarvení skloviny a hromadění plaku, což může způsobit právě zmíněné nažloutlé zabarvení. Naštěstí dnešní technologie nabízí prostředky, kterými můžete zuby vybělit.

Někdy zuby vypadají žlutě, protože tvrdá sklovina, která se na zubech nachází, erodovala a umožnila odhalit dentin, který se pod ní nachází. Možná proto jsou vaše zuby zabarvené, dentin je totiž přirozeně nažloutlá tkáň. Proto si přečtěte 6 způsobů, díky kterým si vybělíte zuby.

Vyzkoušejte Oil Pulling

Takzvaný Oil Pulling je známý pro svou schopnost zlepšení ústní hygieny a odstranění toxinů z těla. Použijte olej, ten vám odstraní plak a bakterie z úst, které vám způsobují žlutou barvu zubů. Můžete použít jakýkoliv olej, ale nejoblíbenější volbou je kokosový, protože má příjemnou chuť a je zdravotně doporučovaný. Navíc má vysoký obsah kyseliny laurové, která snižuje záněty a přítomnost bakterií.

Olej iZdroj fotografie: Vegan baking / Creative Commons / CC BY SA

Streptococcus mutans je jeden typ bakterií, který má za vinu plak a zánět dásní. Podle studie je každodenní vyplachování sezamovým olejem prospěšné pro likvidaci zmíněné bakterie a účinky se dostavují již po prvním týdnu používání. Bohužel však není prokázáno, že tato olejová praktika dokonale vybělí vaše zuby, za to budete mít stro procent vyčištěné tělo a dutinu ústní od bakterií.

Pro pokus o vybělení si vložte lžíci třeba kokosového oleje do úst a snažte se ho protlačit mezi zuby. Tuto techniku provádějte 15–20 minut. Díky ní nevystavujete vaše zuby a ústní dutinu žádným škodlivým látkám, které narušují sklovinu, nebo tvoří plak, proto výplach můžete provádět každý den.

Stačí vám jedlá soda, kterou seženete všude

Jedlou sodu seženete snad všude, ale málokdo ví, že má i bělící účinky a přidává se i do zubních past. Jedlá soda zabraňuje i novému výskytu bakterií v ústech a vytváří čisté prostředí. Nepočítejte s tím, že vám soda vybělí zuby přes noc, ale když ji budete používat delší dobu, výsledek se určitě dostaví. Studie dokonce prokazují, že zubní pasty, které jedlou sodu obsahují, mají větší účinnost při bělení zubů než zubní pasty, které sodu neobsahují.

Jedlá soda iZdroj fotografie: Uživatel Mattman723 / Creative Commons / CC BY SA

Jestliže si chcete vyzkoušet tuto metodu, smíchejte si jednu čajovou lžičku jedlé sody se dvěma lžičkami vody a zubní pastou a můžete se do toho pustit. Tuto metodu provádějte každý den při klasické ranní i večerní hygieně. Díky tomuto snížíte bakterie, a dokonce i zápach ve vašich ústech.

Zkuste obyčejný peroxid vodíku, který máte doma

Peroxid vodíku také pomáhá a zabíjí bakterie. Peroxid se používá hlavně k dezinfekci ran. Bohužel není prokázáno, že by samotný peroxid vodíku při čištění zubů bělil, ale je prokázáno, že zubní pasty a přípravky, které peroxid obsahují mají mnohem vyšší schopnosti pro vybělení zubů. Dokonce zubní pasta, která obsahuje peroxid i jedlou sodu dohromady prokazatelně vyběluje zuby již za 6 týdnů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Není však zdravé to přehánět. Nadměrné používání peroxidu vodíku vede k podráždění dásní a citlivosti zubů. Existovala i teorie, že vysoké dávky peroxidu mohou způsobit rakovinu, to však nebylo prokázané. Jeden ze způsobů, kterým můžete peroxid využít, je jeho použití coby ústní vody, ale přesvědčte se, že máte 1,5 % nebo 3 % roztok, abyste se vyhnuli vedlejším účinkům.

Jezte vybrané druhy ovoce a zeleniny

Když budete jíst větší množství zeleniny a ovoce, budete mít nejen doplněné vitamíny, ale i zdravé tělo a zuby. Žvýkání syrového ovoce a zeleniny vám sice nenahradí zubní kartáček, ale může vás zbavit například zubního plaku. Mezi doporučované ovoce můžete zařadit třeba jahody a ananas, ty údajně napomáhají k bělejším zubům.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jahody obsahují kyselinu jablečnou, která odstraňuje žluté zabarvení zubů, i když metoda bělení pomocí jahod ještě nebyla zcela vědecky podložena. Podle studie je směs jahod s jedlou sodou velmi malou možností pro dokonalé vybělení zubů a výsledek je poměrně málo viditelný. I když tato metoda měla nejmenší vliv na poškození zubní skloviny, nadměrné používání by ji však značně poškodit mohlo.

Ananas obsahuje enzym pod názvem bromelain. Když se tato látka objevila v zubních pastách, bylo dokázáno, že vybělí zuby výrazně účinněji než standardní zubní pasta, která tuto látku nenabízí. Není však žádný jiný důkaz, že samotná konzumace ananasu vybělí vaše zuby.

Můžete sami zabránit žloutnutí zubů

Zkuste omezit potraviny, které vám napomáhají k zabarvení zubů. Například káva, červené víno nebo plody, jako jsou borůvky. Zkuste se jim vyhýbat. Když už neodoláte pití nápojů, které zabarvují zuby, používejte slámku, tak snížíte pravděpodobnost zabarvení. Co však nejvíce zabarvuje zuby je kouření a žvýkání tabáku, což ostatně není prospěšné pro vaši životosprávu.

Červené víno iZdroj fotografie: Uživatel Missvain / Creative Commons / CC BY

Zkuste omezit i příjem cukru. Strava, ve které se vyskytuje velký obsah cukru napomáhá k výskytu zmíněného Streptococcus mutans, který způsobuje plak a zánět dásní. Pokud však neodoláte, čistěte si zuby maximálně 30 minut po konzumaci sladkostí. Zkuste také zvýšit příjem vápníku. Některý typ zabarvení zubů způsobuje právě nedostatek vápníku ve vašem těle. Díky příjmu potravin s vysokým obsahem vápníku vám pomůže chránit vaši sklovinu před erozí.

Existují další neověřené metody

Mezi další metody patří například aktivní uhlí, které vytahuje toxiny a odstraňuje skvrny. Kaolinová hlína také pomáhá odstraňovat skvrny z vašich zubů. Jako další metodu můžete použít i ovocné slupky. A nakonec, pomocí tření zubů pomerančovou, citronovou nebo banánovou slupkou, napomůžete bělení zubů.

Zubní lékař iZdroj fotografie: Uživatel Senivpetro / Creative Commons / CC BY SA

Existuje mnoho metod, díky kterým budou vaše zuby vypadat, že jsou bělejší, ale nepodceňujte klasickou zubní pastu, kartáček a nit na zuby, díky kterým si udržujete každodenní ústní hygienu, a hlavně nezapomeňte na pravidelné prohlídky u svého dentisty, který také nabízí prokázané a profesionální vybělení zubů.

Vyzkoušeli byste jednu z těchto metod?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Muž zaslechl křik své přítelkyně v koupelně, a tak za ní rychle běžel. Když ji uviděl v náruči s novorozencem, zpanikařil
Události247
Události247
Rodiče možná 5000 korun na dítě nedostanou. Návrh je prý protiústavní
VědaŽivě
VědaŽivě
„Spor o maso“ stále nemá vítěze. Když ho přestanete jíst, na vaše zdraví to bude mít značný dopad – pozitivní i negativní
adbz
adbz
Matka dvou dětí navrhla bez projektanta rekonstrukci bytu o 40 m². Světlý interiér prostor opticky o dost zvětšil