Jak zatočit s nachlazením: Zázvor a med jsou klasikou, s odhleněním dokáže pomoci i mouka a olivový olej

Přírodní přístup v léčbě nachlazení se stává čím dál víc populární. Jako podpůrnou léčbu vyzkoušejte pro odhlenění tento domácí recept. Už po první noci pocítíte úlevu.

i Zdroj fotografie: Janine / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Některé sirupy a tablety proti kašli předepisované lékaři působí nepříjemné vedlejší účinky. Jedná se hlavně o léky obsahující kodein a dextromethorfan, které mohou způsobovat migrény nebo nespavost. Proto se lidé často uchylují k přírodní léčbě. Pro léčbu kašle, když potřebujete podpořit odkašlávání a odhleňování, vsaďte na zázvor. Dietetička Katherine Marengo doporučuje zázvor při nachlazení i proti kašli, ačkoli dobrou službu pro vás udělá také při nevolnosti a dalších neduzích.

Domácí recept pro odhlenění

Pro přípravu tohoto receptu budete potřebovat:

  • čerstvý med
  • olivový olej
  • mouku
  • jednu lžičku čerstvého nastrouhaného zázvoru

Příprava a aplikace:

  • Smíchejte med, olivový olej, mouku a zázvor. Vytvořte konzistentní hmotu.
  • Tuto hmotu rozetřete na ubrousek nebo kus látky.
  • Pomocí leukoplasti či obinadla připevněte na hrudník nebo záda a nechte působit přes noc.

Upozornění:

Je možné, že tento obklad způsobí nadměrné pocení. Pokud se rozhodnete aplikovat jej na dětské tělo, udělejte to tři hodiny před spaním, ne na celou noc. Vše ale napřed konzultujte s pediatrem. Také nezapomeňte na možnost alergie na jednotlivé složky. To poznáte, objeví-li se na místě přiložení obkladu svědění, pálení, nepříjemné pocity či otok. V tomto případě ho okamžitě sundejte a poraďte se s lékařem o další léčbě.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zázvor a jeho účinky na zdraví

Zázvor je po mnoho let doporučován na vykašlávání. Mezi jeho další vyhledávané účinky patří schopnost zklidnit podrážděný žaludek a nevolnost. Má pozitivní vliv na trávení, pomáhá při hubnutí a dokonce může snižovat cholesterol. Dále poskytuje úlevu při menstruačních bolestech, látky v něm obsažené pomáhají předcházet Alzheimerově demenci a rakovině.

Jak zařadit zázvor do jídelníčku

Jestliže jste dostali chuť zařadit zázvor do svého jídelníčku, můžete ho použít mnoha způsoby. Při nachlazení a kašli vám přijde k chuti zázvorový čaj, ale přidat si ho můžete i do míchaného bylinkového čaje. Dále můžete zázvor použít jako koření například při přípravě kuřete. Vyzkoušet můžete také zázvorový džus.

Jakým způsobem využíváte zázvor při nachlazení?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články