Rýžovou masku lze vyrobit doma: Pomůže na ekzémy, akné, vyrážky i záněty

Rýžová pleťová maska je účinný prostředek, který vám přirozeně pomůže rozjasnit pleť a udržet pokožku obličeje v co nejlepší formě.

i Zdroj fotografie: Ant1234567 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rýžová pleťová maska je již po dlouhá staletí považována za účinný prostředek pro silnější a krásnější pokožku obličeje. Její hlavní složkou je především voda, která vám zůstane po uvaření rýže – ta je totiž podle Cynthia Cobb účinným tonikem, které zklidňuje pokožku a dokonce pomáhá předcházet či snižovat příznaky některých kožních onemocnění. Její původ se píše až do Japonska, kde tato potravina hraje obecně velmi důležitou roli v kultuře. Kromě toho si rýžovou pleťovou masku můžete připravit u sebe doma, a to za pár korun. 

1) Pomáhá zesvětlit pleť 

Mnoho lidí si pochvaluje zesvětlující účinky rýžové pleťové masky – dokonce je možné, že její pravidelné užívání vám pomůže zbavit se tmavých skvrn. To je také důvod, proč se tato jedinečné tekutina objevuje v mnoha komerčních výrobcích, jako jsou zejména mýdla, tonika a některé krémy. Abyste však mohli dosáhnout co nejlepších výsledků, neměly by tyto výrobky nikdy obsahovat přidané chemikálie, které by vaši pokožku mohly naopak podráždit. 

2) Chrání před poškozením slunečními paprsky 

Rýžová pleťová maska také skvěle chrání pokožku před poškozením slunečními paprsky. To zejména proto, že zvyšuje obsah kolagenu v pokožce, který navíc udržuje pleť pružnou a pomáhá předcházet tvorbě vrásek. Další dobrou zprávou je také skutečnost, že vše jde zcela přirozeným způsobem a bez použití dalších přidaných ingrediencí. Stejně tak mnozí lidé považují tento prostředek za skvělé tonikum proti stárnutí – obsahuje totiž velmi silné antioxidanty, které oddalují ochabnutí kůže. 

3) Suchá pleť

Je také známo, že rýžová pleťová maska pomáhá při podráždění pokožky způsobeným složkami, které se nachází v mnoha komerčních výrobcích pro péči o pleť – mimo jiné je užívání tohoto prostředku dvakrát tak účinnější. Je také dobré zmínit, že její pravidelná aplikace pomáhá vlasům, které byly odbarvené. Tato maska totiž obsahuje sloučeniny, které pomáhají opravit poškozené vlasy zevnitř, a to včetně roztřepených konečků

iZdroj fotografie: Freepik

4) Ekzémy, akné, vyrážky a záněty

Lokální aplikace rýžové pleťové masky pomáhá také zklidňovat pokožku, odstraňovat skvrny způsobené kožními onemocněními, jako je například ekzém, a pomoci ji hojit. Je ovšem důležité zmínit, že pro potvrzení všech výše uvedených přínosů tohoto prostředku vědci vyžadují více konkrétních výzkumů. Mnoho zastánců tradiční medicíny však nedá na tuto masku dopustit a pravidelně si ji aplikují na obličej. Je tedy pouze na vás, zda do toho chcete jít také – ještě před tím, než začnete, však raději kontaktujte svého praktického lékaře, zda je to pro vás vhodné. 

Příprava a aplikace rýžové masky 

Rýžovou masku si můžete připravit i vy sami doma, a to podle japonského receptu, který vyžaduje pouze 3 ingredience. Jedná se o původní tradiční recepturu, kterou byste měli aplikovat pro získání co nejlepších přínosů alespoň jednou týdně. Nejlépe ve formě masky, která podpoří vaši pleť a dokonce ji pomůže ochránit před stárnutím. Budete potřebovat následující:

  • 3 polévkové lžíce rýže
  • 1 čajovou lžičku medu
  • 1 polévkovou lžíci horkého mléka

Postup je poté již velmi jednoduchý. Rýži vařte 2 minuty, poté sceďte – dejte si však pozor, abyste si po uvaření rýže uchovali zbylou vodu, protože ta je nezbytná pro nejlepší výsledek. Uvařenou rýži následně pořádně promíchejte s horkým mlékem a medem a výslednou masku následně naneste na obličej a krk – nechte ji zaschnout a poté ji smyjte zbylou rýžovou vodou.

Jak se rýžová maska osvědčila vám?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články