Proč se pálení žáhy nemá „hasit“ jedlou sodou: Je to rychlá, avšak ne zcela bezpečná metoda

Řada lidí sahá při pálení žáhy zpravidla po jedlé sodě, aby si ulevili od bolesti. Ačkoliv je tato metoda účinná, nepřináší pro vaše zdraví nic dobrého.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože vám tradiční léčba pálení žáhy pomocí konzumace sody, kterou vás pravděpodobně naučily vaše babičky, může přinést chvilkovou úlevu od bolesti, jde o metodu, která pro vaše zdraví není zrovna nejvhodnější. Jak totiž říká odbornice Cynthia Taylor Chavoustie, roztok hydrogenuhličitanu sodného obsažený v jedlé sodě způsobuje vyšší podráždění žaludeční sliznice, což vede k ještě vyššímu pálení žáhy.

Rychlá, ale ne zcela bezpečná úleva od bolesti

Pálení žáhy je pocit pálení na hrudi (zpravidla za hrudní kostí), který se objevuje v momentě, kdy žaludeční kyselina cestuje zpět do vašeho jícnu – trubice, která nese jídlo z úst do žaludku. Při tomto problému můžete pociťovat také hořkou chuť v krku nebo v ústech, přičemž veškeré příznaky se mohou zhoršit poté, co se opět najíte nebo když si lehnete do postele. 

Smůla je, že pálení žáhy vás může potrápit jak ráno, tak i během noci – ve skutečnosti není zcela jasné, kdy konkrétně se tento problém může objevit. Lidé se však často pro jeho utlumení obrací na konzumaci jedlé sody smíchané s vodou (či mlékem), což sice přináší velmi rychlou úlevu od bolesti, ale bohužel pouze dočasně (cca 3 hodiny). 

Jak soda působí na lidské tělo 

Gastroenterologové vysvětlují, že při interakci jedlé sody a žaludeční kyseliny chlorovodíkové dochází k intenzivnímu podráždění žaludeční sliznice. Sliznice tak v důsledku nabývá na objemu, což opět způsobuje zvýšení kyselosti a následné pálení žáhy – pacient tak bude nucen pít roztok sody častěji a v mnohem větším množství. Jde o takový nebezpečný uzavřený kruh, který si mnoho lidí vůbec neuvědomuje. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zapomenout byste měli také na směs jedlé sody a mléka. Tento koktejl totiž rozvíjí v těle mléčně-alkalický syndrom (Burnettův syndrom), který abnormálně zvyšuje hladinu vápníku v krvi a může vést až k nebezpečné poruše funkce ledvin. Tradiční léčba pálení žáhy je sice relativně účinná, ale potenciální hrozby, které s sebou nese, za to opravdu nestojí. V lékárně můžete sehnat mnohem lepší prostředky, které vám s tímto problémem pomohou snadno a za přijatelnou cenu – před jejich užitím se však vždy poraďte se svým lékařem. 

Jak často se potýkáte s pálením žáhy vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články