Upnuté oblečení –⁠ příčina, kterou jste možná hledali. Ačkoliv je v módě, způsobuje celou řadu infekcí, které jsou až překvapivě nebezpečné

Pokud se v těsném oblečení cítíte stejně dobře, jako vypadáte, je všechno pravděpodobně v pořádku. Pokud vám ale oblečení způsobuje bolest nebo podráždění, měli byste zpozornět.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Těsné oblečení nám může opticky ubrat nějaké to kilo a usnadnit pohyb při cvičení. Na druhou stranu, pokud je příliš těsné, může nám, dle zdravotní sestry Jenneh Rishe zadělat na zdravotní problém. Jak těsné je tedy příliš těsné a jaké komplikace nám může způsobit?

Jak těsné je příliš těsné

To je opravdu velice subjektivní záležitost. To, co někomu přijde už příliš těsné, může pro jiného být ještě pohodlné. Je naprosto v pořádku, pokud oblečení tělo obepíná, ale pokud vás někde škrtí a necítíte se pohodlně, je to znamení, že už je oblečení těsné moc. Mezi hlavní ukazatele příliš těsného oblečení patří:

 • červené skvrny na kůži
 • stopy po tlaku
 • podráždění kůže
 • necitlivost nebo brnění
 • potíže s dýcháním
 • omezený pohyb

Které oblečení bývá nejčastěji těsné až příliš

Jakýkoli příliš těsný oděv může vést k nepohodlí a možným zdravotním následkům. Mezi nejčastější viníky patří:

 • těsné kalhoty nebo džíny, včetně legín na cvičení nebo úzkých džínů
 • opasky
 • podprsenky, a to jak běžné, tak sportovní
 • tvarovací oděvy, punčocháče a punčochové kalhoty
 • korzetové topy
iZdroj fotografie: Piqsels

Zdravotní obtíže spojené s nošením příliš těsného oblečení

Kromě bolesti a zarudnutí kůže v místech, kde je oblečení příliš těsné, se za určitých okolností mohou vyskytnout i následující zdravotní obtíže:

Gastrointestinální potíže

Registrovaná dietoložka Michelle Rauchová upozorňuje, že těsné oblečení, včetně kravat, může zhoršovat gastrointestinální potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), Crohnova choroba a gastroezofageální refluxní choroba (GERD). „Příliš těsné oblečení je schopno vystavit žaludek a střeva další zátěži,“ říká Rauchová. To může zhoršit příznaky, jako je reflux a pálení žáhy. Dodává, že z dlouhodobého hlediska může opakovaný reflux kyselin vést k závažnějším onemocněním, jako je zánět jícnu.

Rauchová také upozorňuje, že pokud trpíte onemocněním, které způsobuje nadýmání, jako je například již zmiňovaný syndrom dráždivého tračníku, těsné oblečení může „negativně ovlivnit vaše trávení a zhoršit příznaky“.

Kvasinkové infekce

Nošení těsných kalhot, punčocháčů nebo tvarovacího oblečení může u žen také vést ke kvasinkovým infekcím. Riziko infekce se zvyšuje, pokud se v oblečení potíte nebo si neprodleně nevyměníte vlhké cvičební úbory či plavky. Pokud se vám kvasinkové infekce opakují, měli byste ale zpozornět, ne vždy je na vině těsné oblečení. V případě opakovaných zánětů je vhodné navštívit lékaře a vyloučit bakteriální vaginózu a trichomoniázu, které mají obdobné příznaky jako kvasinková infekce.

Bernhardt-Rothův syndrom

Přehled studií z roku 2013 naznačuje, že těsné oblečení může způsobit typ útlaku míšního nervu zvaného meralgia paresthetica neboli Bernhardt-Rothův syndrom. Projevuje se brněním, mravenčením a velmi intenzivními pálivými bolestmi na vnější straně stehna.

Jakému oblečení dáváte přednost?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Klára Sladká

Zobrazit další články