Velký obvod pasu, akné nebo vysoký krevní tlak: U inzulinové rezistence se vyplatí věnovat pozornost každému detailu

Inzulínová rezistence je nebezpečný problém, který v současné době začíná postihovat čím dál více lidí. Tento test vám ji pomůže snadno odhalit.

i Zdroj fotografie: Reza Babaeian / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Inzulín je hormon, který reguluje množství živin kolujících v krevním oběhu, jako jsou tuky a bílkoviny. Zodpovědný je však podle Kris Gunnars především za regulaci hladiny cukru v krvi – pokud totiž sníte jídlo obsahující cukry, zvyšuje se také jejich množství v krevním oběhu. To následně pocítí buňky slinivky břišní, které uvolní určité množství inzulínu, aby mohl tyto cukry regulovat. Vlivem stravy plné zpracovaných potravin však může dojít k inzulinové rezistenci, což je závažný problém, který se může podepsat na vašem zdraví. 

Inzulínová rezistence a lidské zdraví

Pokud buňky slinivky břišní přestanou správně reagovat na inzulín (zejména vlivem časté konzumace potravin s vysokým obsahem cukru), může dojít k inzulínové rezistenci. To znamená, že se tyto buňky stanou více odolnější vůči inzulínu, což vede k jeho soustavnému zvyšování v krvi – zároveň také dochází k zvýšení rizika poškození slinivky břišní či rozvoje nebezpečných onemocnění, jako je cukrovka 2. typu. Naštěstí však existuje jednoduchý test, který vám pomůže tento problém včas odhalit. 

Test na stanovení hladiny inzulínu

V současné době se čím dál více lidí potýká se zvyšováním inzulínu v krvi, přičemž hlavním důvodem je především nezdravá strava. Je proto důležité, abyste neustále pozorovali své tělo a určité příznaky, kterými se vás snaží varovat před nebezpečím. Pokud chcete vědět, zda je vaše hladina tohoto hormonu v pořádku, můžete si udělat tento malý test. Zapište si problémy, které vás trápí právě teď, nebo ještě lépe za posledních šest měsíců: 

 • každodenní nutkání jíst sladké potraviny 
 • náhlý vzestup hladiny cukru v krvi, který vyžadoval lékařskou pomoc 
 • nerozvita poté, co jste nejedli déle než tři hodiny
 • váš obvod pasu přesáhl 89 centimetrů, pokud jste žena, a 101 centimetrů, pokud jste muž
 • váš index tělesné hmotnosti přesáhl 25
 • máte nepravidelnou menstruaci
 • nedaří se vám zhubnout a naopak stále přibíráte na váze 
 • pokud jste se nenasnídali, jste velmi nervózní a obtěžuje vás komunikace s lidmi
 • lehká cvičení a fyzická námaha se pro vás staly velkou zátěží
 • postrádáte dostatek dobrého cholesterolu v krvi 
 • váš horní krevní tlak je nebo byl vyšší než 140 a váš dolní krevní tlak je nebo byl vyšší než 90
 • vaše hladina inzulinu při testech prováděných nalačno kolísá
iZdroj fotografie: Freepik

Pokud se v současné době potýkáte s alespoň pěti položkami z výše uvedeného seznamu, měli byste rychle zpozornět, neboť můžete mít problém s hladinou inzulínu v krvi. Rozhodně byste neměli na nic čekat a co nejrychleji navštívit svého praktického lékaře, který vám pomůže stanovit důležitá opatření, která vás ochrání před rozvojem cukrovky 2. typu a dalších závažných zdravotních problémů. Bez včasné léčby byste se mohli potýkat dokonce s rakovinou či dalšími nebezpečnými nemocemi.

V případě, že se potýkáte pouze se čtyřmi nebo méně položkami, vaše zdraví je se vší pravděpodobností v pořádku – je ovšem důležité, abyste riziko vzniku cukrovky 2. typu nepodceňovali a chovali se ke svému zdraví zodpovědně. Raději proto v budoucnosti alespoň jednou za čas proveďte tento snadný test a snažte se dodržovat zásady zdravého životního stylu. 

Jak dopadl váš výsledek?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články