Léčivý rozmarýn zbaví bolesti a zánětu, uleví také křečovým žilám

Rozmarýn má mnoho skvělých účinků na zdraví. Překypuje antioxidanty, proto není divu, že se o jeho léčivé schopnosti zajímá lidová medicína i věda.

i Zdroj fotografie: Kristi Denby / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Rozmarýn se běžně používá v kuchyni, své využití našel také při aromaterapii a využívá ho dokonce ájurvéda. Dietetička Adda Bjarnadottir zdůrazňuje velký potenciál rozmarýnu v boji proti zánětům a bolestem. Obsahuje látky, které jsou pro lidské tělo nepostradatelné, pomáhají mu s procesy hojení a dokonce ho mohou ochránit před rakovinou. Rozmarýn můžete použít také lokálně v podobě hojivé tinktury, která se v lidové medicíně osvědčuje hlavně na křečové žíly.

Rozmarýn obsahuje antioxidanty

Antioxidanty jsou sloučeniny, které vaše tělo potřebuje, aby nedocházelo k poškození buněk působením oxidačního stresu. Toto poškození by mohlo vést k chronickým nemocem, jako jsou diabetes, srdeční onemocnění nebo rakovina. Antioxidanty najdete také v jiných rostlinách, velké množství jich obsahuje ovoce, zelenina a bylinky, jako například právě rozmarýn.

Rozmarýn jako jednička v boji se zánětem

Rozmarýn obsahuje látky, které, kromě ochrany buněk před poškozením, dokážou snižovat zánět v těle. A nejen to. Funguje proti infekcím a dokonce může být nápomocný v podpoře hojení ran. Podle vědecké studie za hojivými účinky stojí především kyselina rozmarýnová, která má ještě navíc vliv na zpomalování růstu nádorových buněk u určitých typů rakoviny.

Příprava tinktury z rozmarýnu na křečové žíly

Tinktura z rozmarýnu pomáhá při hojení, proti bolesti a uleví vám od zánětu a bolestí kloubů způsobených artritidou. Přináší také úlevu od křečových žil.

Rozmarýnové snítky a lahvička s rozmarýnovou tinkturou na dřevěném kulatém prkénku a tmavě šedém pozadí iZdroj fotografie: Freepik

Co budete potřebovat?

  • Dvě snítky čerstvého rozmarýnu (pokud použijete sušený tak 1 polévkovou lžíci) a
  • čistý olivový olej.

Postup:

  1. Natrhejte rozmarýn do sklenince větší než 250 ml.
  2. Zalijte olivovým olejem a uzavřete.
  3. Sklenici dejte na tmavé místo a nechte ji stát po dobu 10 dnů při pokojové teplotě.
  4. Po uplynutí této doby je tinktura připravena k použití.

Aplikace:

Natírejte bolavé klouby nebo oblasti křečových žil.

Jaké jsou vaše zkušenosti s účinky rozmarýnu?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články