Barva ušního mazu prozradí mnoho o zdravotním stavu. Jak uši bezpečně čistit a kdy je čas navštívit lékaře?

Ušní maz dokáže kromě odstranění nečistot ze zvukovodu odhalit také mnoho důležitých podnětů, které se týkají našeho zdraví.

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Ušní maz je přirozená látka, která hraje zásadní roli ve zdraví našich uší, a to především proto, že chrání jejich zvukovody a bubínky. Podle odbornice Stacy Sampson má však tato látka pro naše tělo mnohem více přínosů – pomáhá totiž také odstraňovat veškeré nečistoty ze zvukovodu, zabraňuje pronikání cizích těles a částic hluboko do ucha a pomáhá nás chránit před různými bakteriemi. 

Barva ušního mazu a možné problémy

Ušní maz může mít různé barvy, ovšem nejčastěji bývá jantarově oranžový až světle hnědý a na dotek může působit mokře až lepkavě, přičemž u některých lidí může být sušší a světlejší, blížící se spíše bílé nebo žluté barvě – jde však především o to, že barva ušního mazu má co do činění se stářím. S přibývajícím věkem tmavne a zachycuje mnohem více nečistot, což se potom odráží na tom, jak vypadá:

  • Bílá až žlutá barva: Čerstvý ušní maz.
  • Žlutá až oranžová barva: Čerstvý ušní maz.
  • Tmavě oranžová barva: Starší ušní maz, na který se již zachytilo mnoho drobného odpadu – bývá tedy zpravidla lepkavý a mokrý.
  • Nahnědlá barva: Velmi starý ušní maz.
  • Bledě oranžová barva: Suchý, velmi starý ušní maz.
iZdroj fotografie: Depositphotos

To, jak váš ušní maz vypadá, může však také vypovídat o zdravotních potížích, se kterými se můžete potýkat. Jde především o barvy, jako je: 

  • Žlutá až nazelenalá barva: Vypovídá ve většině případech o ušní infekci.
  • Zelená barva: Ušní maz této barvy výrazně zapáchá a vypovídá o rozšířené ušní infekci.
  • Načervenalá barva: Vypovídá o poškrábané nebo jinak poškozené části ušního kanálu, která v důsledku krvácí. Pokud je navíc ušní maz mokrý a silně vytéká, může se v takovém případě jednat o natržení ušního bubínku. 
  • Šedá barva: Vypovídá o nahromaděném prachu nebo jiných látkách v uších. 
  • Černá barva: Vypovídá o nahromaděném ušním mazu, který již nějakou dobu zůstal zaklíněný v uších jedince.

Kdy je čas navštívit lékaře

Jelikož se může barva ušního mazu různit také u jedinců se zdravýma ušima, každý by měl vědět, kdy je načase zvážit návštěvu odborníka – jde především o jedince, u kterých se objeví silný výtok z ucha, protože jde ve většina případů o infekci, která může mít nepříjemné účinky na zdraví našich uší. 

Lékaře však navštivte také v případě, kdy zpozorujete ve svém ušním mazu krev, protože jde o situaci, která téměř v každém případě vypovídá o určité poruše nebo poškození vnitřku vašich uší. Pozor by si navíc měli dávat lidé, kteří jsou náchylní k hromadění ušního mazu, neboť by u nich mohlo dojít k ucpání zvukovodu – v takovém případě se objevují příznaky, jako je například tlumený sluch.

Bezpečné čištění uší

V případě potíží s vašima ušima nebo při jejich běžném čištění je základním pravidlem, abyste je jednoduše nechali být na pokoji – to znamená, že byste do nich neměli vkládat nic, čím byste mohli poškodit své zvukovody, a to včetně prstů, vatových tamponů nebo jakýchkoli špičatých nástrojů či pomůcek. Vkládání těchto předmětů do uší totiž akorát zvyšuje riziko, že byste ušní maz zatlačili hlouběji dovnitř, což může vést k závažnému ucpání zvukovodů. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Chcete-li své uši bezpečně vyčistit, a to jak v případě běžné hygieny, tak i v případě infekce, jemně omyjte jejich zevnějšek mýdlem a vodou, kterou poté nechte stéct dovnitř uší – tato kombinace postačí k tomu, aby účinně odstranila veškerý ušní maz, který zůstal na stěnách vašeho zvukovodu. Přebytečnou vlhkost nebo vnější ušní maz stačí poté akorát setřít obyčejným ručníkem. 

Jak často čistíte své uši vy?

Zdroj: Medicalnewstoday

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články