V zimním období je zvýšené riziko alergického kašle. Rozeznat ho od infekčního může být náročné

Během podzimních měsíců se lidé často potýkají s kašlem, a to v důsledku mnoha příčin. Je ovšem důležité, abyste uměli rozeznat ten alergický od infekčního.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Kašel může být příznakem mnoha různých onemocnění a chorob. Lidé si na něj stěžují zejména během zimního období, které je podle Stacy Sampson spojeno se zvýšeným rizikem infekcí dýchacích cest a alergických reakcí – proto také může být často náročné rozeznat, o který druh kašle se jedná. To ovšem může být problém, neboť každý z nich vyžaduje jinou léčbu. Abyste proto věděli, jak se v případě potřeby zachovat, níže jsme pro vás sepsali veškeré informace, které byste měli vědět o alergickém kašli. 

Alergický kašel a lidské zdraví 

Alergický kašel je obvykle suchý, přetrvávající kašel, který není doprovázen příznaky infekce, mezi které patří horečka, bolest nebo zarudnutí v krku (může být však přítomna senná rýma). Ve většině případů se také nepříjemné pocity často zhoršují ráno nebo večer. U astmatiků se pak kašel může zhoršovat zejména po cvičení. Obvykle se projevuje sezónností nebo pravidelným opakování, například ve stejném ročním období nebo určité situaci. 

Alergický kašel vzniká v důsledku abnormální reakce imunitního systému na specifické částice, které se dostanou do dýchacích cest vdechnutím. Je ovšem třeba si uvědomit, že alergeny se netýkají alergiků pouze na jaře – podzimní alergeny mohou být mnohem problematičtější. Jedná se především o spory plísní, které pronikají do těla hlouběji než pyl, roztoči a psí či kočičí srst 

Jak rozeznat druh kašle 

Suchý kašel se vyskytuje jak při alergiích, tak i v počáteční fázi infekce dýchacích cest. Jak ale můžete určit, o který druh problému se jedná? Při alergii se kromě neustálého kašlání objevuje také:

  • dušnost
  • zrychlené dýchání
  • sípání
  • senná rýma
  • naopak se neobjevují žádné charakteristické příznaky nachlazení
iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jsou přítomny příznaky, jako je například slabost, bolest v krku, rýma a horečka, pravděpodobně se potýkáte spíše s infekcí – tím spíše, pokud kašel změní svůj charakter (například se během několika dní změní na vlhký).

Léčba alergického kašle 

Alergický kašel se neléčí stejně jako infekční kašel. Při podezření je nutné, abyste nejprve navštívili odborníka, který vám provede příslušné diagnostické testy (to mohou být především kožní testy nebo alergologické krevní testy). Léčba pak může zahrnovat užívání antihistaminik, intranazálních steroidů, inhalačních steroidů a v případě exacerbace příznaků také bronchodilatancia. Je také vhodné využít domácí prostředky, které podporují zdraví sliznic dýchacích cest, a to zejména zvlhčovače vzduchu.

Abyste léčbu urychlili, rozhodně nezapomínejte na pravidelný příjem tekutin, čímž zabráníte případné dehydrataci těla, vyplachování nosu solným roztokem nebo mořskou vodou, pití čajů a nálevů na posílení imunity (například zázvorový čaj s medem). Pokud je alergický kašel silný nebo se zhoršuje a objeví se sípání, dušnost nebo pocit svírání na hrudi, raději byste měli zavolat záchrannou službu, neboť by se mohlo jednat o příznaky mnohem závažnějších problémů.

Jak se proti alergickému kašli bráníte vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články