Červené skvrny na nehtech nejsou jen estetickým problém. Tělo vysílá varování a je nutné urychleně navštívit lékaře

Červené skvrny na kůži mohou být známkou závažných problémů, a proto byste jejich výskyt neměli nikdy přehlížet. Zde najdete nejčastější možné příčiny.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Existuje mnoho onemocnění, které lze zavčasu rozeznat pomocí určitých příznaků. Ty vysílá tělo, aby postiženého jedince upozornilo na potenciální nebezpečí a donutilo jej co nejdříve zakročit. Podle lékařky Alana Biggers však existují také případy, kdy varovné signály nemusí být dostatečně zřetelné na to, aby si jich dotyčný všiml. A právě červené skvrny patří mezi jeden takový problém, který lidé často podceňují. Jejich výskyt na kůži však může být časným příznakem mnoha nebezpečným onemocnění, včetně srdečního infarktu. 

Červené skvrny a jejich dopad na lidské tělo 

Červené skvrny se objevují, když malé krevní sraženiny začnou blokovat krevní oběh a poškozovat kapiláry. K tomu nejčastěji dochází v případě infekce nebo problému se srdeční chlopní, což jsou stavy, které byste měli neprodleně řešit s odborníkem. Pokud se vám však například na nehtech nebo na kůži objeví jen několik těchto skvrn, ale po chvíli si všimnete, že rychle mizí, není třeba panikařit. Ještě před stanovením diagnózy proto nestrachujte, protože se nemusí vždy jednat o tak závažný problém, jak to může vypadat.

Stejně tak byste si však měli uvědomit, že červené skvrny mohou být důsledkem mnoha závažných onemocnění, včetně zánětu nebo srdečních chorob. Je proto důležité, abyste tomuto příznaku vždy věnovali dostatek pozornosti a nenechali jej na svém těle jen tak bez povšimnutí. Právě rychlým zákrokem můžete předejít potenciálnímu nebezpečí a zachránit tak svůj život. Níže se můžete podívat na nejčastější příčiny tohoto problému, které byste měli brát na vědomí a snažit se jim předcházet. 

Infekce a horečka 

Pokud se na vašich nehtech objevily červené skvrny, měli byste rychle navštívit svého praktického lékaře. Může se totiž jednat o známku závažného problému, před kterým se vás tělo snaží rychle varovat – právě totiž stav vašich nehtů, vlasů nebo také kůže může vypovědět mnohé o vašem zdraví (a zároveň životním stylu, který vedete). V případě, že se však potýkáte s tímto problémem, je možné, že váš organismus napadl zánět. To byste neměli nechávat bez povšimnutí, neboť infekce může mít závažné dopady na vaše zdraví. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Dále je také možné, že červené skvrny nebo pruhy na nehtech, které odmítají zmizet, mohou značit zvýšenou tělesnou teplotu – rozhodně si ji proto neváhejte změřit, abyste věděli, zda je zapotřebí přivolat lékařskou péči. Důvodem vzniku tohoto příznaku je především skutečnost, že bakteriální infekce a záněty obvykle doprovází mírná horečka nebo zvýšená teplota. Na pozoru byste měli být také v případě, pokud jste ještě nikdy nebyli u kardiologa.  

Srdeční onemocnění a červené skvrny

Není však pravidlem, že pokud jste náchylní ke vzniku srdečních onemocnění, musíte mít nutně červeně zbarvené nehty či kůži. V tomto případě je důležité sledovat signály těla, abyste se ujistili, že vám nehrozí žádné nebezpečí. Pokud si naopak všimnete, že se vám na nehtech dělají léze a skvrny, nemusíte panikařit, protože se s největší pravděpodobností jedná o plísňovou infekci, nikoliv o závažné onemocnění. V každém případě byste však měli navštívit odborníka, který vám poradí. 

Jak řešíte výskyt červených skvrn vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články