Páchnoucí pupík není radno přehlížet: Začíná to nevinně, ale mnohdy to končí kandidózou či vážnou infekcí

Všichni ho mají, ale moc často si ho nevšimnou. Dokud na sebe neupozorní. Toto jsou tři hlavní důvody, proč na sebe váš pupík upozorňuje zápachem.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Věnujete se pravidelně při běžné hygieně také pupíku? Správné a pravidelné čištění vás může ušetřit nepříjemných problémů. Podle zdravotní sestry Cynthie Cobb je prvopočátek všech onemocnění pupíku v jeho nesprávné nebo vůbec žádné hygieně. Mezi první příznaky, které vás upozorní, že je s vaším pupíkem zle, patří především odpudivý zápach. Ten může signalizovat jeden ze tří nejčastějších problémů, které postihují pupeční jizvu.

Zanedbaná hygiena

Jak už bylo výše zmíněno, pokud o svůj pupík nebudete pravidelně pečovat, bude se v něm hromadit špína nebo zbytky vody po sprchování. Pupík může být mnohdy obtížné pořádně vyčistit a vysušit kvůli jeho tvaru. Pokud tak ale neučiníte, začnou se v něm množit bakterie, vznikne zápach a chybí už jen krůček k zánětu.

Jak správně vyčistit pupík

Při čištění pupíku postupujte vždy jemně a opatrně, abyste si neublížili. Pro čištění a vysoušení zákrutů pupíku použijte vatovou tyčinku. Pokud uvidíte, že je po čištění vatová tyčinka špinavá, vezměte čistou a opakujte čištění, dokud nebude váš pupík zářit čistotou.

Infekce pupíku

Druhým hlavním důvodem, proč se vám line z pupíku odporný zápach, může být již vzniklá infekce. Nejčastější jsou houbové infekce. Kromě zápachu je doprovází ještě navíc zarudnutí, otok a případně také nažloutlý sekret vytékající z pupíku. Na tento problém lze použít antiseptický a protiplísňový krém, zároveň je nezbytné udržovat pupík v čistotě a suchu. To platí i v případě bakteriálních infekcí, které vznikají na podkladě špatné hygieny z rozkládajícího se potu. Pokud se infekce opakuje nebo samoléčba nezabírá, vyhledejte lékařskou pomoc.

Detailní pohled na vatové tyčinky na čištění pupíku iZdroj fotografie: Pixabay

Kandidóza

Candida albicans vyvolává kvasinkové onemocnění a může se vyskytnout kdekoli. Často bývá viníkem aftů nebo vaginálních výtoků. Protože má candida ráda teplá a skrytá zákoutí na těle, pupík je pro ni skvělou ubytovnou. Že máte v pupíku právě candidu poznáte podle nepříjemného zápachu, zánětu a bolesti. Odbornou diagnostiku provede lékař a nasadí účinnou léčbu. Nebojte se svěřit do jeho rukou.

Jak často si čistíte pupík?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články