Co (ne)dělat se zarostlými chloupky: Jejich vymačkávání podporuje infekci, naopak může pomoci obklad z tea-tree oleje

Jsou bolestivé, nevzhledné a mohou se dlouho hojit. Zarostlé chloupky představují sice malý problém, ale nevhodnou léčbou se mohou změnit ve velkou noční můru.

Detail zarostlého chloupku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Možná vám chloupky nezarůstají příliš často, v takovém případě je na místě gratulace. Kdokoliv, kdo s nimi bojuje dlouhodobě a opakovaně, totiž ví, jak úmorné dokážou být. Mohou se objevit po úpravě chloupků, ale i jindy, když to nejmíň čekáte a nejmíň potřebujete. Jako třeba těsně před dovolenou u moře. Možná vás bude lákat nafouklý pupínek vymáčknout, ale podle doktorky Kristeen Cherney je to to nejhorší, o co se můžete pokusit.

Jak zarostlý chloupek vznikne?

Někdy se zdá, že z čiré zlomyslnosti. Děláte všechno správně: vydezinfikovaná žiletka, holení po směru růstu, správné holící přípravky. Přesto minimálně jeden z chloupků nezvládne návrat nad povrch pokožky tak, jak by měl, a zůstane uvězněný ve vaší kůži. Mnohem větší riziko samozřejmě představuje epilace, tedy odstranění chloupku i s jeho kořínkem. Následné probojování na povrch je tak ještě složitější.

Žena na epilaci voskem
iZdroj fotografie: Freepik

A o tom to je. Chloupek, který nezvládne správně vyrůst (a především prorůst), zůstává pod kůží a způsobí infekci. To vede ke vzniku hnisu, a jak chloupek pokračuje ve svém životě pod kůží, začervenalá boule se zvětšuje. Příčinou může být vrstva odumřelých kožních buněk, přes které se chloupkům hůře dostává. Zarostlé chloupky se kromě začervenání a vznikem malé boule projevují i dalšími symptomy v okolí problematického chloupku:

 • podráždění
 • otok
 • svědění
 • na dotek teplejší kůže

Zarostlé chloupky: Co dělat?

V první řadě to chce trpělivost. Ideálním výsledkem je, když se chloupek vyklube z kůže sám. Pomoci mu například vydezinfikovanou pinzetou či jehlou, můžete jen za předpokladu, že je chloupek pod tenoučkou vrstvou kůže viditelný a nedošlo k žádnému začervenání. V takovém případě s největší pravděpodobností zarostl do zmíněné vrstvy odumřelých buněk, takže k narušení samotné kůže nedošlo. Jestliže vám ale kůži hyzdí hnisající pupínek, postup se liší:

 • oblast můžete opatrně omývat krouživými pohyby, aby došlo k uvolnění chloupku
 • na zarostlý chloupek můžete přikládat vatový tamponek s antibakteriálním tea-tree olejem
 • podrážděnou kůži uklidní krémy a jiné přípravky na bázi ovsa
Flakonek a miska s tea tree olejem
iZdroj fotografie: Depositphotos

Tea-tree olej velmi účinně bojuje s infekcí, která v souvislosti se zarostlými chloupky vzniká. Nejen, že je antibakteriální a antiseptický, ale také podněcuje a urychluje hojivý proces. Podle některých studií (například této z roku 2015) tak činí prostřednictvím aktivace bílých krvinek. Oves pak na kůži působí uklidňujícím způsobem, který by měl zmírnit další projevy zarostlého chloupku, jako je svědění či podráždění.

Zarostlé chloupky: Co rozhodně nedělat?

Je až k podivu, jaké nepříjemnosti může jeden maličký chloupek způsobit. Skoro to až svádí k nutkání se chloupku co nejdříve zbavit. Jak ale bylo zmíněno již v úvodu, jakékoliv pokusy o vymáčknutí infekci jenom zhorší nebo dokonce rozšíří. V případě bolestivých a začervenalých boulí také zapomeňte na pinzetu. Riskujete tím nejen zhoršení infekce, ale také poměrně trvalé důsledky. Nesprávné „ošetření“ může totiž vést k následujícím komplikacím:

 • hyperpigmentace nebo tmavá místečka, kterým může trvat měsíce i roky, než opět zesvětlají
 • jizvičky, kterých už se budete zbavovat jen těžko
 • poničení samotného vlasového folikulu
Žena ve spodním prádle se holí iZdroj fotografie: Freepik

Existuje prevence?

Do jisté míry ano, ačkoliv někteří lidé jsou zkrátka náchylnější než jiní. Konkrétně ti, kteří mají husté, pevné a kudrnaté vlasy. Slabší a rovný chloupek kůži nepoškodí tolik jako ten silný s tendencí se různě kroutit. Pokud vás zarostlé chloupky trápí dlouhodobě, nejjistější prevencí je ošetření laserem. To lze provést jak na klinice, kde je výsledek prakticky trvalý, ale i doma za pomocí IPL epilátorů. Mezi méně finančně náročné tipy pak patří:

 • pravidelná výměna žiletky tak, aby byla ostrá
 • holítko uchovávejte v suchu
 • holte se po směru růstu chloupků
 • používejte přípravky určené přímo na holení (například již s obsahem tea-tree oleje)

Jaký je váš postup při zarostlých chloupcích?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Kristýna Suchá

Zobrazit další články