5 tipů, jak být fit i při kancelářské práci

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Sedavé zaměstnání chtě nechtě po nějakém čase způsobí, že se nebudete cítit v takové kondici jako dříve. Dostavit se mohou bolesti zad i jiných částí těla, unavené oči nebo pár kilo navíc. Udržet se při kancelářské práci fit chce sice trošku disciplíny a úsilí, ale jde to, a v následujících řádcích si řekneme jak!

1.       Cvičení a pohyb ve volném čase

Samozřejmě ne každý z nás má čas a energii po dlouhém pracovním dni ještě dvě hodiny sportovat. Každá minuta pohybu navíc se však počítá. Proto vyměňte auto nebo hromadnou městskou dopravu za nohy či kolo a běžte ráno do práce pěšky. Během dne pak zapomeňte na výtahy a projděte se po schodech. Odpoledne zajděte po svých také na nákup a máte splněno.

Dobré však je alespoň dvakrát za týden provozovat nějaký intenzivnější pohyb. Najděte si sportovní aktivitu, na kterou se budete těšit a nebudete ji tedy dělat „z povinnosti“. Skvělou volbou je například plavání, které můžete spojit s vířivkou či saunou, jízda na kole, lekce jógy nebo hodinka ve fitku – důležité je prostě občas cvičit a hýbat se!

2.       Zdravá strava aneb krabičky s sebou

Zdravá strava je alfa-omega každého pokusu o hubnutí, udržení štíhlé linie a zdravého těla. Uvědomte si však, že právě díky práci v kanceláři máte možnost se stravovat zdravě, což u některých povolání není během pracovní doby příliš jednoduché. Nejlepší je si jednotlivé porce připravit ještě před odchodem doma. Závodní jídelna nebo automat na hotová jídla totiž nejspíš nebude to pravé ořechové.

Přichystejte si tedy do krabiček snídani (pokud ji nestíháte doma), svačinu i oběd. Pokrmy v krabičkách vás také donutí, abyste zkonzumovali již předem určené jídlo, „neexperimentovali“ s řízkem s hranolky v jídelně a jedli pravidelně.  Omezit bychom měli i tolik oblíbený zákusek ke kávičce s kolegy nebo výborné vajíčkové chlebíčky z kantýny!

i

3.       Ergonomie pracovního místa

Při špatném sezení na nevhodné židli u nevhodně umístěného stolu a monitoru počítače vznikají bolesti zad a očí. A od těch se to všechno odvíjí – nechuť k dalšímu pohybu, bolesti hlavy a nekonečná únava. Ergonomie pracovního místa je tedy k udržení dobré zdravotní kondice velmi důležitá. Základem je kvalitní kancelářské křeslo a k němu nejlépe polohovací stůl, který si správně seřiďte na míru vaší postavě.

Monitor by měl být v minimálním úhlu oproti očím, klávesnice musí mít také mírný sklon a myš si vypodložte ergonomickou podložkou, jinak si koledujete o bolesti předloktí, potažmo až o syndrom karpálního tunelu. Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení, pravidelné větrání místnosti a nějakou tu kytku na stůl pro lepší náladu.

4.       Pitný režim

Pijte dostatečně, a pijte hlavně čistou vodu. Ochucené minerálky a limonády či perlivé nápoje obsahují velké množství skrytých cukrů, které se při sedavém způsobu života urychleně ukládají do zásob. Pokud víte, že máte s pitným režimem problém, naplňte si láhev nebo třeba džbánek o objemu jednoho a půl litru čerstvou vodou či bylinkovým čajem a snažte se do sebe všechny tyto tekutiny během pracovní doby dostat. Nezapomeňte, že káva pitný režim nenahrazuje, proto ji vždy zapijte stejným množstvím vody.

i

5.       Tělesná i duševní hygiena

Při odchodu do zaměstnání mimo domov samozřejmě každý na svůj zevnějšek alespoň v základním měřítku dbá. Problém nastává na home office – pokud jste se v této situaci ocitli nebo je to jen váš klasický způsob práce, dbejte na pravidelnou osobní hygienu i přesto, že jste přece doma a nikdo vás nevidí. Pro svůj vlastní dobrý pocit ráno vstaňte, učešte se, vyčistěte si zuby, převlečte se z pyžama a třeba se i navoňte. 

To vše je také důležitou součástí duševní hygieny, které se ostatně týká například i dostatek pohybu (ale také pravidelného odpočinku) nebo třeba prostor pro vlastní záliby. Pro psychické uvolnění se výborně hodí také bylinné čaje nebo CBD oleje, které mají i mnoho dalších pozitivních účinků.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články