Bezpečná jízda na kole za každých okolností

Sportování působí na naši tělesnou schránku i psychiku jako lék. Neprospívá jen tělu, ale osvěžuje i mysl a udržuje dobrou náladu. Kdo chce být fit po tělesné i duševní stránce, měl by své zdraví pravidelně posilovat aktivním pohybem, ale neměl by při tom podcenit bezpečnost.

i Zdroj fotografie: Dreamstime
                   

Podzim je obdobím dlouhých tmavých večerů a jen o něco málo světlejších dnů. To však neznamená, že sportovec má v tomto ročním období přestat sportovat. Znamená to jen, že by se měl na sportování v šeru či ve tmě náležitě připravit. Jste zvyklí jezdit na kole i po večerech nebo v noci? Noční srážky automobilů a cyklistů mají obvykle vážné následky. Nejčastější příčinou na straně řidičů je příliš vysoká rychlost a na straně cyklistů nedostatečné osvětlení. Cyklisté mají tendenci přeceňovat svou viditelnost a myslet si, že je řidiči vidí už zdálky, jenže opak je pravdou. Zvláště v šeru a v noci.

Bezpečná jízda na kole 

Mnoho cyklistů podceňuje fakt, že bez kvalitních světel a reflexních prvků na oblečení řidičům v šeru či ve tmě v podstatě splývají s okolím. Aby řidiči motorových vozidel cyklistu dobře viděli, i když už nesvítí slunce, měl by na kole mít důležité cyklodoplňky a povinnou výbavu – přední světla, boční světla, zadní světla a odrazová světla. Zásadní podmínkou bezpečné jízdy je cyklistická helma a také brýle, chrániče a cyklistické rukavice. Ideální cyklistická helma má zapínání pod bradou a co nejmenší váhu. Dobrým tipem jsou komfortnější modely – helmy s větracími otvory a síťkou proti hmyzu. Podcenit se nevyplatí ani barvu oblečení. Nejlepší jsou barvy fluorescenční, protože jsou na silnici dobře viditelné. Oblečení v oranžové, žluté či zelené fluorescenční barvě nemalou mírou přispívá k bezpečnosti cyklisty. 

Výlety na kole 

Sportování snižuje nepříznivé následky stresu v lidském organismu – snižuje v těle hladinu stresových hormonů. Jízda na kole působí blahodárně nejen na tělo, ale i na psychiku – zlepšuje kondici i náladu. Před jízdou však nezapomeňte zkontrolovat polohu sedla, řídítka, řetěz a kola, abyste si mohli být jisti, že sportujete bezpečně. Trasu si vybírejte podle toho, zda jste začínající nebo pokročilí cyklisté, a nepřeceňujte své síly. Před jízdou se rozcvičte a při jízdě nezapomínejte správně dýchat. Správné dýchání totiž zvyšuje požitek z každého sportu. Na delší cyklistické výlety si nezapomeňte připravit malé občerstvení – lehké jídlo a dostatek tekutin. Nepodceňte ani přípravu hygienických potřeb, lékárničky a krabičky poslední záchrany (známé kápézetky), do batohu si přibalte i mapu, mobil a náhradní oblečení.

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Pavla Landová

Zobrazit další články