Jak vybrat kopačky?

Hrajete fotbal a chcete si pořídit nové kopačky? Poradíme vám, jak vybrat kopačky podle povrchu, na kterém budete hrát i jak vybrat správnou velikost kopaček.

                   

Výběr kopaček podle druhu povrchu

Je poměrně velký rozdíl, jestli se chystáte hrát fotbal na trávě, umělé trávě či v hale. V následujících řádcích si ukážeme nejčastější typy kopaček, které se navzájem liší především v druhu podrážky.

Lisovky na přírodní trávu (FG)

Nejčastěji prodávané kopačky s lisovanými špunty, konkrétní rozmístění záleží na značce a modelu kopaček. Hodí se na přírodní trávu, která není nijak zvlášť podmáčená. Dají se sice použít i na umělku, ale zde se rychleji opotřebují. Oblíbené jsou např. kopačky Nike.

Lisovky na umělou trávu (AG)

Kopačky označené AG jsou vhodné především na umělou trávu, kde oceníte zesílenou konstrukci a odolnost kopaček. Větší počet nízkých lisovaných špuntů zajistí rozložení váhy a přenos síly. Rozmístění špuntů opět záleží na výrobci a modelu kopaček.

Univerzální lisovky (FG/AG)

Tento univerzální typ kopaček je vhodný pro případ, kdy nechcete investovat do 2 párů kopaček, ale hráváte na trávě i na umělce. Kopačky kombinují vyšší a nižší špunty, takže budou stabilní na přírodní i umělé trávě.

Kolíky na mokrou trávu (SG)

Tyto kopačky s tvrzenými plastovými či kovovými kolíky jsou vhodné na silně podmáčený přírodní povrch, kde zajistí potřebnou stabilitu. V této kategorii dominují kopačky adidas. Menší nevýhodou je rozložení váhy na 6 bodů, z často pramení bolest chodidla. 

Lisokolíky (SG/FG)

Tento univerzální typ kopaček je vhodný pro případ, že hrajete na trávě a chcete si udržet stabilitu na suchém i mokrém přírodním povrchu a nevyhovují vám kolíkové kopačky. Díky lisovaným špuntům se váha rozloží na větší plochu podešve a eliminuje se tak bolest chodidel.

Turfy (TF)

Turfy jsou kopačky s velkým množstvím malých špuntů, díky kterým podrážka lépe přilne k povrchu. Používají se především na umělou trávu.

Sálovky do haly (IN)

Sálovky jsou kopačky s protiskluzovou podrážkou, které zároveň nenechávají šmouhy na podlaze. Při futsale se často zpracovává míč podrážkou, proto je důležité, aby podešev nebyla zbytečně silná a neztratili jste tak cit pro balón a třeba sálovky adidas Predator mají také vykrojenou podešev ve střední části chodidla pro ještě lepší cit.

Jak vybrat správnou velikost kopaček

Výběr velikosti kopaček je naprosto klíčový. U syntetických materiálů vybírejte velikost asi půl cm větší, než je velikost chodidla. U kožených kopaček vybírejte přímo podle velikosti chodila, kůže se totiž po pár utkáních lehce roztáhne. Sálovky se obvykle vybírají přímo podle velikosti chodidla, protože ve futsale se často střílí bodlem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Šimon Dvořák

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Měla antikoncepci, stejně otěhotněla. Když lékaři viděli, co drželo po porodu její dítě v ruce, zůstali v němém úžasu
Události247
Události247
Nový podvod na důchodce: Falešnou prohlídkou u lékaře vše začíná, prázdnou peněženkou končí
VědaŽivě
VědaŽivě
Psi, kteří žijí nejkratší dobu: Jedno z nejoblíbenějších plemen může být lidským společníkem pouze 4,5 roku
adbz
adbz
Utajené tlačítko na myčce ušetří hromadu peněz. Bohužel většina lidí nečte manuály, a tak o něm nemá tušení