Jarní a letní detox? Poradíme, jak se zase cítit skvěle.

                   

S příchodem jara se mnoho z nás začne cítit unaveně a vyčerpaně po dlouhé a chladné zimě. Na někoho tato únava může přijít až začátkem léta, zejména pokud byl člověk během jara velmi vytížený, ať už v práci, nebo doma. Jarní či letní detoxikace našeho těla nám může pomoci znovu dobít energii, zlepšit trávení, posílit imunitní systém a celkově se cítit lépe. Detoxikace je skvělou příležitostí pro přehodnocení osobních návyků a stanovení nových cílů pro zdravější životní styl. Zamyslete se nad svými stravovacími návyky, pohybovou aktivitou, způsobem odpočinku či řešením stresu. Jaro a léto jsou ideální období pro nové začátky, takže neváhejte udělat změny, které vás přivedou k lepšímu psychickému i fyzickému zdraví. V následujícím článku vám přinášíme několik tipů a doporučení, jak provést jarní a letní detoxikaci, abyste se cítili skvěle.

Změna stravovacích návyků

Jedním z nejdůležitějších kroků při detoxikaci organismu je přehodnotit a upravit stravovací návyky. Zaměřte se na zdravá a vyvážená jídla bohatá na vitamíny, minerály, bílkoviny, vlákninu a zdravé tuky. Vyhněte se rychlému občerstvení a nadměrnému množství soli, cukru a tuku. Zařaďte do svého jídelníčku více ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, luštěnin a bílkovin z rostlinných a málo tučných živočišných zdrojů. Podpoříte tak svůj trávicí systém. Pro zdraví jater je vhodné omezit příjem alkoholu a léků, které mohou zatěžovat tento důležitý detoxikační orgán.

Tip: Mnoho lidí, kteří se rozhodnou pro detoxikaci organismu, začnou držet přerušovaný půst. Jedná se o osvědčenou metodu, která rozhodně nespočívá v drastickém omezení, co se týká jídla, nýbrž si pouze určíte, v jakou denní dobu nebudete jíst, a necháte tak tělo větší část dne v klidu trávit.

Dostatečná hydratace

Dodržování pitného režimu je pro správnou funkci lidského těla klíčové. Během detoxikace byste měli vypít alespoň 2 až 3 litry vody denně. Voda pomáhá vyplavit z těla toxiny a zlepšuje trávení. Pro zpestření pitného režimu zkuste přidat do vody čerstvé ovoce, bylinky nebo zázvor. Při detoxikaci pak můžete pít také zelený čaj.

Pohyb a cvičení

Pravidelný pohyb a cvičení podporují detoxikační procesy v těle a zlepšují trávení. Vyberte si aktivitu, která vám vyhovuje. Je jedno, jestli se zaměříte na procházky, jógu, běh nebo plavání. Důležité je, aby vás daná aktivita bavila a s chutí jste se do ní pouštěli několikrát týdně.

Samozřejmě můžete kombinovat více sportů a volnočasových aktivit. Každý den se pohybu věnujte alespoň 30 minut a nehledejte stále výmluvy, proč nemáte čas. Na své zdraví si čas najít musíte, a to i během pracovního týdne.

Odpočinek a spánek

Pro správnou regeneraci a detoxikaci těla je nezbytný dostatečný odpočinek, zejména pak kvalitní spánek. Snažte se zajistit si každou noc alespoň 7–8 hodin spánku. Pokud máte se spánkem potíže, pokuste se zlepšit prostředí, ve kterém spíte. Před spaním se vyhněte používání elektronických zařízení, která vydávají modré světlo zabraňující vyplavování spánkového hormonu melatoninu.

Snížení stresu

Stres je jedním z hlavních faktorů, který může ovlivnit naše zdraví a celkovou pohodu. Zkuste najít činnosti, které vám pomohou se uvolnit a zbavit se stresu. Meditace, procházky v přírodě, jóga, čtení nebo poslech relaxační hudby jsou výborné způsoby, jak snížit stres a podpořit relaxaci. Pokud ani zmíněné činnosti nebudou stačit, můžete jejich efekt podpořit bezpečnými doplňky stravy na nervy a stres.

Info: Pokud se vám zdá, že vás stres zcela pohltil a často se cítíte velmi sklesle, bez zájmu a unaveně, mohli byste trpět depresemi. A deprese rozhodně není radno podceňovat. Vyzkoušejte si test deprese a v případě, že se toto podezření potvrdí, vyhledejte odbornou pomoc.

Pročistěte své okolí i svůj zevnějšek

Rovněž můžete začít používat přírodní čisticí prostředky, které neobsahují škodlivé chemikálie. Vhodné jsou vedle hotových čisticích přípravků bez nebezpečných chemických látek také látky, které naleznete v domácnosti – například sůl, soda nebo ocet.
Dbejte na to, abyste věnovali dostatečnou pozornost osobní hygieně, která hraje důležitou roli při detoxikaci. Používejte přírodní kosmetiku a sprchové gely, které neobsahují škodlivé látky a podporují zdraví pokožky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Ing. Václav Brynda
Autor článku

Ing. Václav Brynda

Od malička jsem sportoval a rád pracoval na zahradě na chalupě. Svoje zkušenosti z těchto koníčků aktuálně praktikuji na své zahrádce, kde kromě stromů pěstuji i drobnou zeleninu. Kromě toho mě baví sport a ochutnávání všeho dobrého.

Zobrazit další články