Trápí vaše dítě záchvaty kašle v noci a vy marně pátráte po tom, co je může způsobovat? Pojďme se společně podívat na nejčastější příčiny nočního kašle u dětí a prozradit si, jak se ho snadno zbavit a jak mu účinně předcházet. Pravidelné noční buzení se totiž dříve či později negativně podepíše na pozornosti dítěte a také na jeho náladě a celkovém rozpoložení, a proto je dobré hledat příčiny dráždivého nočního kašle co nejdříve.
Příčiny nočního kašle? Může jít o vdechnutí cigaretového kouře, nachlazení i alergii
Dráždivý kašel u dětí, který uprostřed noci vzbudí celou rodinu, není příjemný pro nikoho z účastněných. Příčin, proč se záchvaty kašle v noci u dětí objevují, může být hned několik. Na vině může být například vdechnutí cigaretového kouře nebo nějakých chemikálií. Dále může být spouštěčem vdechnutí cizího předmětu. Někdy může záchvat dávivého kašle způsobit také alergie a v neposlední řadě nachlazení. Není-li zcela jasné, která z příčin je ta pravá, je možné podniknout pár preventivních kroků.
Prevence výskytu záchvatů kašle u dětí: Zvyšte vzdušnou vlhkost i příjem tekutin přes den
Před uložením dítěte do postele celou místnost pečlivě vyvětrejte. Suchý panelákový vzduch není pro dýchací cesty nijak příjemný. Je-li to případ vašeho bytu, můžete na topení položit mokrou osušku či látkovou plenu, která se postará o vyšší vzdušnou vlhkost v místnosti. Pomoci vytvořit příjemnější vzduch v místnosti mohou také difuzéry, do kterých přidáte pár kapek esenciálního oleje.
Také dbejte na to, aby měl potomek přes den dostatečný přísun tekutin a polykání tak pro něj bylo snadné a bezbolestné. Kromě čajů, vody a džusů můžete do dětského jídelníčku přidat také vývary. Než dítě uložíte ke spánku, ujistěte se o tom, že má řádně podloženou hlavu polštářem a usíná na zádech. V této poloze se mu totiž bude nejsnáze dýchat.
Tipy a rady našich babiček
Chcete-li se řídit radami našich babiček, podávejte potomkovi před spaním bylinkové čaje s obsahem černého bezu, mateřídoušky a lípy. Vyzkoušet můžete i domácí cibulový čaj. Za zkoušku stojí i takzvaný Priessnitzův zábal, jenž se aplikuje na hrudník či přímo na krk a měl by působit alespoň hodinu. Zábal vytvoříte z látkové pěny, igelitu a ručníku. Jestliže jste jako malí byli často nemocní, určitě si vzpomenete, že vám tento zábal připravovaly vaše maminky.
Zbavte se případných spouštěčů alergie
Pokud je na vině nočního kašle u dětí alergie, zbavte se možných spouštěčů. Plyšáky, se kterými dítě usíná, pravidelně perte a ložní prádlo měňte alespoň dvakrát měsíčně. Zároveň nezapomínejte ani na pravidelné luxování a vytírání celé místnosti. Než uložíte ratolest do postele, dohlédněte na to, aby se vysmrkala a očistila noc. Tím se zaručí, že dýchací cesty budou průchodné a čisté.
Kdy konzultovat noční záchvaty kašle s lékařem?
Vyskytují se záchvaty kašle v noci u dětí pravidelně a ani po provedení všech preventivních kroků se nijak nelepší? Zavítejte společně s potomkem do ordinace lékaře a podrobte ho důkladné prohlídce. Doktor vám v případě nutnosti předepíše zklidňující léky, které děťátku uleví a potlačí dráždivý kašel. Před spaním tak dítěti podáte léky, které zvýší pravděpodobnost toho, že bude v klidu spát až do rána.
Nepodceňujte výskyt záchvatů kašle v noci u dětí a řešte je co nejdříve. Nejprve zkuste místnost zbavit alergenů a zvýšit vzdušnou vlhkost, zaměřte se také na to, aby dítě do postele ulehalo vysmrkané a mělo dostatečně podloženou hlavu polštářem. Pod kontrolou byste měli mít i jeho denní příjem tekutin. Pokud žádné z opatření nezabere a noční kašel nezmizí, neváhejte společně navštívit ordinaci doktora.
Zdroj obrázku: Gorodenkoff / stock.adobe.com