Třídění a recyklace odpadu je nadějí pro přírodu

Dnešní moderní doba s sebou nese velké množství různých druhů odpadu, které domácnosti vyprodukují.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Aby se Země neproměnila v jedno velké smetiště, je velice důležité chovat se zodpovědně. Možností má každý z nás celou řadu. Jednou z těch nejsnazších je třídit vyprodukovaný odpad. Ptáte se proč? Umožníme tak jeho recyklaci a přeměnu v druhotnou surovinu, nebo další způsoby efektivního využití.

Začít by měl každý u sebe

Česká republika si stojí velice dobře v evropském žebříčku ve třídění odpadů. Podle statistik u nás aktivně třídí odpad 73 % obyvatel, a to je vysoké číslo. Stále je ale co zlepšovat.

Při třídění odpadu je třeba dbát na zásady správného třídění. Odpad bychom měli třídit prázdný, s maximálně zmenšeným objemem atd. K recyklaci může putovat odpad, který není mastný, od zbytků barev, lepidel a jiných nečistot..

Držet vytříděný odpad v čistotě je ale prospěšné i pro samotnou domácnost. Tím, že například plasty nevynášíme tak často, mohla by se nám ze zbytků odpadu linout naším domovem nelibá vůně. Obaly je vhodné vypláchnout například použitou jarovou vodou, nebo vytřít kuchyňskou utěrkou ještě před tím, než ho uložíme do příslušného pytle nebo koše.

A co se děje s naším vytříděným odpadem?

Podívejme se například na plasty. Poté, co svozové vozy dopraví obsahy žlutých kontejnerů do sběrného dvora, vše musí projít přes dotřiďovací linku.

Tam pracovníci ručně odstraní nevhodné materiály i znečištěné obaly a zároveň rozdělí plasty do jednotlivých skupin, např. PET, fólie, duté plastové obaly, polystyren. Každý z těchto druhů se totiž zpracovává samostatně.

Následně se tento materiál slisuje do velkých balíků a odváží se ke zpracovateli. Ten už ho přepracuje na tzv. regranulát, což je vstupní surovina pro výrobu nových plastů. Je důležité si uvědomit, že každý odpad, který se nedočká recyklace, zbytečně zatěžuje životní prostředí.

Odpad uložený na skládku je nevyužitý zdroj, který navíc zatěžuje životní prostředí. Na skládkách vzniká a neřízeně uniká metan, jeden z významných zástupců skleníkových plynů a tím pádem se zvyšuje naše uhlíková stopa. Tříděním odpadu navracíme odpady do oběhu, šetříme primární suroviny a snižujeme zátěž životního prostředí a přírody.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Alena Búdová

Zobrazit další články