Výhody kratomu při cvičení – zlepšuje výdrž a pomáhá s regenerací

Diskuze o vztahu mezi kratomem a cvičením se v posledních letech stává stále živější. Pozornosti fitness komunity se dočkal díky pozitivním vlivům na tréninkový režim. Jaké druhy kratomu pomáhají při cvičení a proč je někteří lidé používají místo klasických pre-workoutů?

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Odpovědí je zmírnění bolesti, zlepšení relaxace a nárůst energie před tréninkem. Účinky látky jsou různé. Důležité je proto vědět, jaký prášek užívat a jak určit jeho optimální množství. Při správném užívání kratom ovlivní fyzický výkon i psychické rozpoložení při tréninku i po něm.

1. Jak se nakopnout před tréninkem?

Nakopávače, nebo také pre-workouty, zvyšují sílu, vytrvalost a podporují výkon při tréninku. Většina se zakládá na bázi kofeinu – alkaloidu, který pomáhá s odbouráváním tukové tkáně. Konzumace kofeinu s sebou ale přináší jedno riziko. Zvyšuje tvorbu a uvolňování moči, čímž nadměrně zatěžuje ledviny a vyplavuje některé zdraví prospěšné látky.

Podobně jako kofein účinkují i jiné alkaloidy – například indolový alkaloid mitragynin a jeho příbuzný 7-hydroxymitragynin. Obě tyto látky obsahuje právě rostlina Mitragyna speciosa obecně známá jako kratom.

2. Vyberte správný kratom

Při posilování se využívají převážně dva druhy – zelený prášek před fyzickým výkonem a červený kratom po tréninku. Ačkoliv se jedná o látku pocházející ze stejné rostliny, způsob zpracování výrazně ovlivňuje výsledné účinky. 

Zelený kratom zvyšuje sílu, výkon a navozuje lehce euforické stavy. Jedná se o základní druh kratomu, který pro většinu konzumentů slouží jako vstup do kratomového světa. Vzniká sušením listů bez žilek a stonků ve vnitřních prostorách.

Oproti tomu červený kratom funguje obráceně. Vyrábí se z žilek a stonků rostliny a obsahuje více alkaloidů, díky čemuž má spíše sedativní účinky. Využívá se proto při regeneraci po tréninku, kdy zmírňuje stres ve svalech, navozuje pocity klidu a zlepšuje spánek.

3. Jak funguje kratom?

Rostlina Mitragyna speciosa patří do rodiny kávovníků. I proto jsou účinky kratomu při fitness srovnatelné s klasickými kofeinovými pre-workouty. Obvykle se konzumuje ve formě prášku rozpuštěném ve vodě, někteří si ho přidávají také do jídla nebo třeba do smoothie.

Stejně jako jiné rostliny obsahuje Mitragyna speciosa vyšší množství alkaloidů. Ty mají pro samotnou rostlinu důležitý význam, jelikož pro ni představují přirozenou ochranu před býložravci.

V menším množstvích jsou ovšem některé alkaloidy prospěšné. Typicky se jedná o alkaloid 7-hydroxymitragynin obsažený v kratomu. V malém množství zvyšuje výkon, při větších dávkách má sedativní účinky srovnatelné s opiáty.

4. Kratom a riziko závislosti

S tématem kratomu se pojí obava ze závislosti. Pravidelné užívání k návykovosti vede, na druhou stranu se ale nejedná o větší riziko než při konzumaci kofeinu a jiných alkaloidů.

Stejně jako u kofeinu také záleží na dávkování. Jako varovně vztyčený prst lze považovat situaci, kdy se u uživatele objeví vedlejší účinky při konzumaci vyšších dávek. Mezi ně patří:

  • bolest hlavy,
  • nevolnost,
  • podrážděnost,
  • zvýšené pocení,
  • ztráta chuti k jídlu.

Látka tedy nemá vyšší potenciál závislosti než jiné doplňky na bázi alkaloidů. Důležitá je ale především dávka. Začínajícím uživatelům se doporučuje dávka do 3 gramů zeleného a 2 do gramů červeného kratomu. S narůstající tolerancí je možné dávky zvyšovat.

Výhody kratomu při cvičení jsou dobře zdokumentované a ve fitness kruzích známé. Látka funguje stejně jako populární pre-workouty, pouze s mírnějšími vedlejšími účinky. Pokud se ovšem rozhodnete kratom při cvičení využívat, dejte si pozor na správné dávkování.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Marek

Zobrazit další články