Anti-aging semínka jsou zdrojem síly pro váš organismus. Budete lépe spát, trávit i hubnout

Chia semínka by neměla ujít pozornosti nikoho, kdo se chce zdravě stravovat. Jako superpotravina pomohou mimo jiné zbavit se přebytečných kilogramů.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Už staří Aztékové a Mayové znali léčivé účinky šalvěje hispánské, respektive jejích drobných načernalých semínek, zvaných chia. Byla pro ně natolik vzácná a důležitá, že jimi dokonce i platili. Americký lékař Lawrence J Cheskin, MD považuje chia semínka nejen za velkého pomocníka při hubnutí, ale také zásobárnu prospěšných vitamínů a minerálů. Ne nadarmo znamená chia v původním indiánském jazyce „síla“.

Chia jako zdroj síly

Jeden metr vysoká jednoletá šalvěj hispánská má svou domovinu v horských oblastech Střední Ameriky. Pro starobylé domorodé obyvatele její semena byla obživou, protože se z nich mlela mouka, lisoval olej, případně se přidávala do pokrmů. Indiáni chia používali také jako zdroj rychlé energie při svých válečných výpravách do vzdálených oblastí. Nápoj z chia semínek jim dodal potřebnou sílu k získání převahy nad nepřítelem.

Chia zpomalují stárnutí organismu

Chia semínka neobsahují lepek, tudíž si je mohou dopřát i ti, kdo jsou na lepek alergičtí. Jsou bohatá na bílkoviny, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny a rozpustnou i nerozpustnou vlákninu, která je prospěšná pro funkci střev. Právem považujeme chia za superpotravinu, protože v nich najdeme také vitamíny C, B1, B2, B3, A, E, jež patří mezi významné antioxidanty. Podílejí se na zpomalení stárnutí organismu, chrání ho před vznikem kardiovaskulárních chorob a omezují negativní vliv volných radikálů na buňky lidského organismu.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chia semínka lze přidat i do sladkého dezertu.

Vegetariáni chia milují

Chia semínka si oblíbili hlavně vegetariáni, vegani a sportovci. A to kvůli vysokému obsahu vápníku, hořčíku, draslíku, fosforu, železa a zinku. Tyto minerály jsou ale prospěšné pro každého, kdo se chce zdravě stravovat. Asi jednu pětinu celkové hmotnosti chia semínek tvoří bílkoviny, jež výborně zahánějí hlad. To samé platí i pro již zmíněnou vlákninu, která na sebe váže vodu a nabývá na objemu. Výsledkem je pak pocit sytosti, což ocení zejména člověk, který se rozhodl skoncovat s nadváhou.

iZdroj fotografie: Pixabay
Chia semínka dodávají sílu.

S čím vám chia pomohou

Díky konzumaci chia semínek byste například neměli mít problémy s nepříjemnou zácpou. Vláknina čistí střeva a pomáhá při trávení. Tryptofan v nich obsažený podporuje kvalitní spánek a odpočinek, což se projeví i na dobré náladě. Vitamíny přispívají k mladistvému vzezření pleti. Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny snižují hladinu cholesterolu v krvi i krevní tlak.

Zařadili jste už chia semínka do svého jídelníčku?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články