Chia semínka zajistí dostatek minerálů a ochrání před vysokým krevním tlakem

Chia semínka nabízí řadu zajímavých zdravotních přínosů, ze kterých může mít užitek každý člověk. Do jídelníčku je přidáte snadno a nevyjdou vás na mnoho peněz.

i Zdroj fotografie: Frank C. Muller / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Chia semínka si v poslední době získávají čím dál větší oblibu, a to z velmi dobrého důvodu. Jejich historie se datuje až do starověkého Mexika a Guatemaly, kdy je staří Aztékové a Mayové považovali za základní potravinu – ve skutečnosti je „chia“ starověký mayský výraz pro sílu. Dnes již vědci ví, že tato drobná semínka nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, a to včetně prevence před vysokým krevním tlakem a podpory správné hladiny cukru v krvi. Kromě toho nemají podle Kim Chin žádné kontraindikace a lze je snadno přidat do jídelníčku. 

Chia semínka a lidské zdraví

Chia semínka jsou dobrým zdrojem vlákniny, omega-3 mastných kyselin, kvalitních bílkovin a několik důležitých minerálů a antioxidantů. Právě díky tomu nabízí řadu užitečných zdravotních přínosů, jako je například podpora trávicího traktu a prevence před vznikem srdečních onemocnění. Kromě toho je můžete konzumovat mnoha způsoby – lze je například namočit a přidat do kaše, připravit z nich pudink, použít do pečiva nebo jimi jednoduše posypat saláty či jogurt. Níže se můžete seznámit s jejich hlavními přínosy:

1) Vyšší hladina omega-3 mastných kyselin v krvi

Omega-3 mastné kyseliny jsou nesmírně důležité pro zdraví lidského těla a mozku. A právě chia semínka jsou jejich skvělým zdrojem – zejména omega-3 ALA. Jejich zvýšený příjem podporuje zdraví krevního systému, chrání cévy před poškozením, zabraňuje výskytu krevních sraženin a podporuje kognitivní funkce, jako je například paměť, koncentrace a psychická pohoda.

2) Regulace hladiny cukru v krvi

Dobrá hladina cukru v krvi je další důležitý faktor, který je nezbytný pro udržení zdravého těla. Pokud si chcete být jistí, že ji udržíte v bezpečí, můžete přidat do svého jídelníčku chia semínka, která snižují inzulinovou rezistenci a zlepšují kontrolu hladiny cukru v krvi, což jsou důležité rizikové faktory metabolického syndromu, diabetu 2. typu a srdečních onemocnění. Stejně tak stojí za zmínku, že chléb připravený na bázi chia semínek zlepšuje reakci krevního cukru oproti obyčejnému chlebu, který ji negativně ovlivňuje. 

3) Nižší krevní tlak

Chia semínka pomáhají snižovat vysoký krevní tlak, který je hlavním rizikovým faktorem chronických onemocnění, jako jsou zejména kardiovaskulární choroby. Jejich konzumace může být také skvělou prevencí před rozvojem tohoto problému, a proto je neváhejte přidat do svého jídelníčku. 

iZdroj fotografie: Pixabay

4) Vitamíny a minerály

Chia semínka poskytují vysoké množství mnoha minerálů, ale bohatým obsahem vitamínů se chlubit nemohou. Mezi nejzajímavější živiny, které nabízí, patří:

  • Mangan – nezbytný pro metabolismus, růst a vývoj.
  • Fosfor – přispívá ke zdraví kostí a udržování tkání.
  • Měď – důležitá pro zdraví srdce.
  • Selen – důležitý antioxidant, který se podílí na mnoha procesech v těle.
  • Železo – podílí se na přenosu kyslíku po celém těle. Je ovšem důležité zmínit, že z chia semínek se může špatně vstřebávat, protože obsahuje kyselinu fytovou.
  • Hořčík – hraje důležitou roli ve zdraví mozku. 
  • Vápník – je nejrozšířenějším minerálem v těle a je nezbytný pro zdraví kostí, svalů a nervů.  

Jak často jíte chia semínka vy?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Lepší spánek bez prášků: realita i pro vás
Události247
Události247
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
VědaŽivě
VědaŽivě
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla
adbz
adbz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům