Čtyři hojně užívané doplňky stravy a vitamíny, za které lidé vyhazují peníze oknem. Stačí je nahradit pestrou stravou

Doplňky stravy jsou aktuálně velmi v kurzu a každý má doma alespoň jednu krabičku s tabletkami. Je však jejich konzumace nutná?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V dnešní době je velmi populární užívání doplňků stravy. Měli byste však také vědět, jaké mohou mít nežádoucí účinky na váš organismus v případě jejich nadbytečného množství. Ve výsledku pak zbytečně utrácíte peníze a vašemu zdraví zrovna dvakrát nepřispíváte. Podívejte se tedy na sedm doplňků stravy, za které byste měli přestat utrácet, jelikož jejich množství potřebné pro zdravý tělo již máte.

Vápník

Pokud váš jídelníček obsahuje dostatek mléčných výrobků, pravděpodobně nebudete potřebovat vápník ve formě doplňků. Jeho kombinace s mlékem či jogurtem může být ve skutečnosti nebezpečná, jelikož denní příjem vápníku by měl činit 400 až 600 mg. Tento obsah se nachází v jedné sklenici mléka nebo 180 gramech jogurtu a pomáhá posilovat kosti a zlepšovat spánek. Při konzumaci více než 1 200 miligramů denně může dojít ke zvýšení rizika infarktu a hyperkalcemie, která vede k ledvinovým kamenům.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Omega 3

Omega-3 neboli esenciální mastné kyseliny jsou jedním z nejoblíbenějších suplementů a jejich konzumace je zdraví velmi prospěšná. Ovšem to platí pro lidi, kteří nemají jejich dostatek z vyvážené stravy. Pokud totiž konzumujete rybu třikrát týdně, nemusíte již přidávat žádné další doplňky stravy. Omega-3 rovněž silně přispívají k ředění krve, tudíž by se jim lidé užívající léky na tento zdravotní problém měli vyhnout. Případně je doporučováno konzultovat daný stav s odborníkem.

Vitamin B6

Tento vitamín se podílí na produkci serotoninu a pomáhá udržovat zdravou pokožku. Jedná se tak o doplněk, který řada lidí aktivně užívá. Bohužel však není vhodný pro každého.

Například ženy s mutací genu MTHFR, který má vliv na těhotenství, mohou tolerovat pouze nízké hladiny. Pokud jej konzumují příliš, může se u nich objevit ekzém nebo necitlivost. Vzhledem k tomu, že se tato mutace vyskytuje u 33 procent populace, je nejlepší získat doporučenou denní dávku v rámci vyvážené stravy, která obsahuje výrazně méně koncentrované množství.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vitamin A

Podle nedávného výzkumu pouze jedno procento populace trpí nedostatkem vitamínu A. Ten hraje hlavní roli ve správné funkci reprodukčního a imunitního systému. Obsahují jej především multivitaminy, které při vyvážené stravě můžete také přesunout do koše, jelikož většinou obsahují nepotřebné živiny. Pro správné množství vitamínu A v těle je nejideálnější konzumace potravin, jako jsou sladké brambory, melouny, papriky, manga a mrkve.

Zdroje: The Life by Design Center

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Vyhublý pes byl dlouhé týdny zavřený v kleci a čekal, až se jeho majitelé vrátí. Bohužel marně
Události247
Události247
Opravdu jde Putinovi jen o Ukrajinu? Je možné, že mu jde o něco úplně jiného a horšího
VědaŽivě
VědaŽivě
Ruský robopes má na hřbetu přidělanou karabinu Saiga 9. Předváděcí video ale poukazuje spíš na jeho neefektivitu
adbz
adbz
Citronová šťáva, aspirin a kysličník mají jedno společné – zachrání hromady prádla a zbaví vás tak nočních můr