Nový trend v hubnutí –⁠ dieta podle krevních skupin. Funguje, ale s typem krve to ve skutečnosti moc společného nemá

Diet existuje nepřeberné množství. Patří mezi ně také teorie o krevních skupinách, kdy vaše krevní skupina určí, které potraviny se pro vás hodí. Jestli funguje, je stále otázkou.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Možná jste už slyšeli o dietě, která se váže ke konkrétní krevní skupině. V praxi to znamená, že pro určitou krevní skupinu se hodí určité potraviny. Tato dieta má mnoho zastánců, kteří na ni nedají dopustit. Jak ale upozorňuje dietolog Joe Leech, to, že dieta na vás účinkuje, nemusí nutně souviset s vaší krevní skupinou, ale s úpravou jídelníčku. Skutečná souvislost krevních skupin s určitým jídelníčkem nebyla dosud vědecky potvrzena.

Co je dieta podle krevních skupin?

Jako autor diety je považován doktor Peter D’Adamo, který v roce 1996 vydal knihu, ve které tvrdí, že vaše krevní skupina určuje, co máte jíst. Kniha se stala bestsellerem a dodnes se těší velké popularitě. Hlavní myšlenka vychází z argumentu, že každá krevní skupina v sobě nese genetické rysy vašich předků. A to včetně toho, jakou stravu jedli.

Potraviny podle teorie krevních skupin

Podstatné je zdůraznit, že veškeré způsoby stravování jsou založené na zdravých potravinách. Zpracované potraviny se do jídelníčků vůbec nedostaly.

  • Nositelé krevní skupiny A by měli jíst stravu spíše rostlinnou a naprosto se vyhýbat červenému masu. Tato dieta hodně tíhne k vegetariánskému jídelníčku.
  • Krevní skupina B má v jídelníčku opět hodně rostlinné stravy, ale smí jíst maso (kromě kuřecího a vepřového) a mléčné výrobky. Vyhýbat se musí pšenici, kukuřici, čočce a rajčatům.
  • Majitelé skupiny AB se pohybují někde mezi jídelníčky A a B. Měli by se zaměřit na mořské plody, tofu, mléčné výrobky a obiloviny. Vyhýbat se mají hovězímu a vepřovému masu.
  • Krevní skupina 0 má naopak vysokoproteinovou dietu založenou na mase, rybách, drůbeži a několika druzích ovoce a zeleniny. Omezení jsou v obilovinách, mléčných výrobcích a luštěninách.

Vědecké důkazy

Výzkum krevních skupin v posledních desetiletích výrazně pokročil. Dnes už je zřejmé, že lidé s určitou krevní skupinou mohou mít vyšší nebo nižší riziko některých onemocnění. Například existuje studie, která dokazuje, že lidé s krevní skupinou 0 má nižší riziko srdečních onemocnění, ale zase vyšší sklony k vředové chorobě žaludku. Neexistuje ale žádný vědecký důkaz o tom, že by to jakkoli souviselo s dietou.

iZdroj: Pixabay.com

Bez vědeckých důkazů, ale pomáhá

Dietologové se shodují na tom, že i když není dieta vědecky podložená, je možné, že může hodně lidem pomáhat. Nesouvisí to ale s tím, jakou mají krevní skupinu, ale s tím, že našli dietu, která je vhodná pro jejich metabolismus. Navíc jsou všechny zmíněné způsoby stravování založené na zdravém jídle bez průmyslově zpracovaných potravin, takže přinesou pozitivní změny každému. Nejde o krevní skupinu, ale o zdravý životní styl obecně.

Má cenu tuto dietu zkoušet?

Jestli máte s dietami dobré zkušenosti, nenechte se odradit a pokračujte. Jestliže o ní teprve přemýšlíte, můžete ji vyzkoušet. Může se ale stát, že ačkoli se potraviny pro vaši krevní skupinu údajně hodí, nesednou vám. Třeba pro vás bude vhodná strava pro jinou krevní skupinu. Pak je to také v pořádku. Každý člověk má jinak nastavený metabolismus, a o ten jde v tomhle případě především. Když se budete držet zdravého stravování a životního stylu obecně, nemůžete udělat chybu.

Jaké máte zkušenosti s dietou podle krevních skupin?

Zdroj: Healthline
Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Dita Polívková

Zobrazit další články