Bolí vás často klouby? Vyvarujte se obloukem potravin, které přiživují záněty v těle. Místo nich zvolte správnou alternativu

Revmatická artritida dokáže pořádně potrápit. Způsobuje totiž destrukci kloubní chrupavky a dekalcifikaci kostí, a to hlavně drobných kloubů na rukou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Revmatická artritida jako chronický autoimunitní zánět působí destrukci kloubní chrupavky a dekalcifikaci kostí, a to převážně drobných kloubů na rukou, ramenních, kolenních a kyčelních kloubů. Onemocnění se častěji vyskytuje u žen a může být provázené i mimokloubním postižením očí, kůže, srdce, cév, nervů nebo plic. K jeho léčbě patří režimová opatření, rehabilitace, užívání léčiv a také vhodná dieta, upozorňuje Jerlyn Jones, MS MPA RDN LD CLT.

Síra v hlavní roli

Vzhledem k tomu, že u revmatoidní artritidy jsou postiženy klouby a kosti a dochází i k jejich odvápňování, je zapotřebí dostat do těla potraviny s vysokým obsahem síry. Ta totiž pomáhá při vstřebávání vápníku a je nezbytná pro opravu a přestavbu kostí, chrupavek a pojivové tkáně. Na síru jsou bohatá vejce, česnek a cibule, červená řepa, kapusta, květák, maliny i lněné semeno. Kromě nich je ale důležité do svého jídelníčku zařadit i ostatní zeleninu a ovoce. Podle studie z roku 2017 například borůvky a špenát měly příznivý vliv na zdravotní stav pacientů s revmatoidní artritidou.

iZdroj fotografie: Unsplash
Revmatoidní artritida je bolestivé onemocnění postihují často malé klouby na rukou.

Kurkuma a pepř pomáhají léčit zánět

Revmatoidní artritida je zánětlivé onemocnění a s léčbou zánětu může pomoci konzumace kurkumy. Toto koření výborně funguje ve spojení s černým pepřem. Kurkumin v kurkumě a piperin v pepři mají protizánětlivé účinky a dokážou zánět v těle zmírnit. Kromě toho působí kurkuma i jako silný antioxidant. Vyzkoušet lze i tzv. zlaté mléko, což je teplý nápoj připravený z mléka (kravského i rostlinného), kurkumy, případně pepře, skořice a medu.

Jablečný ocet obsahuje vápník

Blahodárné účinky jablečného octa na lidský organismus oceňoval už řecký starověký lékař Hippokrates z Kóu. Kromě dalších asi dvaceti minerálů obsahuje tato zdravá tekutina také vápník a beta-karoten, což je také antioxidant. I když se jedná o ocet, v těle působí zásaditě, detoxikuje a příznivě působí i na bolavé klouby. Ideální je 2 lžíce jablečného octa rozmíchat ve sklenici vody a vypít na lačno.

iZdroj fotografie: Unsplash
Jablečný ocet při léčbě revmatoidní artritidy pomáhá.

Co omezit ve stravování při revmatoidní artritidě

Protože červené maso napomáhá rozvoji zánětu, je lepší omezit jeho konzumaci, a to včetně uzenin. Vhodnější jsou tučné ryby, které obsahují omega-3 mastné kyseliny, jež mají naopak protizánětlivý účinek. Živočišné tuky je třeba nahradit kvalitním řepkovým, slunečnicovým nebo sójovým olejem. Bolesti svalů mohou způsobit některé druhy zeleniny – lilek, rajčata, brambory nebo paprika. Je lepší je proto ze stravy raději vynechat. Na místě je i omezení spotřeby soli a citrusového ovoce.

Věříte tomu, že vhodně zvolené potraviny dokážou zmírnit projevy onemocnění revmatoidní artritidou?

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Autor článku

Jana Fojtíková

Zobrazit další články
DámskýDeník
DámskýDeník
Myslela si, že její syn zemřel před více než 10 lety. Pak se jeho hlas ozval z telefonu
Události247
Události247
Prodej uhlí hýbe světem
VědaŽivě
VědaŽivě
Vše o Tollundském muži, 2 400 let starém bažinatém těle. Byl tak dokonale zachován, že byl považován za nedávnou oběť
adbz
adbz
Doba sušení prádla se zkrátí na polovinu: Do pračky stačí přidat ručník, funkční je také metoda „na burrito“